Hayat yerinde sayanları kabul etmiyor

Hayat yerinde sayanları kabul etmiyor

Hayat geride kalanları, yerinde sayanları kabul etmiyor. Her şey başımıza gelebilecekmiş gibi yaşamalıyız, imkansız diye bir şey yok çünkü. Buna inandığınız zaman hayal kırıklıkları da yaşamazsınız. İnsanları şekillendirmek zordur o yüzden bazen görmezden gelmeyi de bilmek gerekir.

 

Başkalarının koyduğu kurallarla yaşar, kendimizinkileri korkuyla saklarsak bir bakarız ki çok geç kalmışız ve bir emanet haneden farkımız kalmamış...

 

Kendi çizgimiz olmalı başkalarının eliyle düzgün çizgiler çizilmiyor. Bazen kendi çizgilerimiz bile yetmiyor, çizgilerimize anlam yükleyenler ve bundan senaryolar yazanlar oluyor. 

 

Günlük hayattaki basit seçimler bile hayata bakışımızı anlatır, dinlemeyi öğrenirsek kötü konuşmalardan bile faydalanabiliriz. Kişinin farklı olaylarla karşılaştığında kim olduğu belli olur. Oldukları benlikler ile ideal benlikleri arasında çatışma yaşarlar ve olmak istedikleri ideal benlikteki gibi davranıp nevrotik olabilirler, öyle ki içimizde çok iyi oyuncular var.

 

İnsanlar insanları kullanarak neler yapıyorlar? Yüz göz olmak ilişkilerdeki en büyük sıkıntı. Her şey, herkes bizim önemsediğimiz kadar var hayatımızda. 

 

Zamanımızda insanlarda aranan en önemli özellik vicdan... Kişinin terazisi olması lazım, aynı görüşte olmasa da saygı gösterebilmesi lazım. Susturmak için baskı kurmadan konuşabiliyor mu, yaşam biçimine saygı duyabiliyor mu, kültürünü dışlamadan dostluğunu koruyabiliyor mu, insanı çözmekten öte, insanlığı anlatabiliyor mu? Bunları terazisinde tartabiliyor mu? 

 

İnsanların gerçek yüzlerini çaresiz durumda olduklarında görürsünüz çünkü kaybetmeyi göze alamayacağı tek şey kendileridir. Kendine güveni temelsiz olan insanlar reddedildiklerinde gerçeğinin ortaya çıkacağını anlayıp sinir ve stres geliştirip şiddeti uygun çözüm olarak görür. İnsanlar mikrofonu açık, kulaklıkları kapalı hayatlar yaşıyorlar sadece kendileri dinlensin, kendileri konuşsunlar istiyorlar.Hülya Çakıcı

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 182

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 532

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 496

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 540

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 899

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön