Gebelikte hemoroid neden olur?

Gebelikte davetsiz misafir hemoroid!

Gebelik, bir kadının hayatında tecrübe edebileceği en anlamlı süreçlerden biri olabilir. Heyecanlı bekleyişin adından çift çizgiyi görmekle başlayan süreç, jinekolojik masada sonlanır. Vücudunuz, bu süreçte gebeliğe uyum sağlamak için bir mücadele içine girer. Siz ise bu çabayı baş dönmeleri, kusmalar, eşiniz televizyon kanalını size sormadan değiştirdiği için girdiğiniz ağlama krizleri ve gece vakti istenilen enginar dolması olarak hissedersiniz. Sonuç olarak; beklenen misafir, vücudunuzda beklenmeyen değişikliklere yol açabilir. Hemoroid ise bu değişiklikler arasında, ön koltukta yerini alır.

 

Hemoroid nedir?

Hemoroid, makatla kalın bağırsağın son kısmı olan rektum arasında meydana gelir. Rektum ile makat arasında bulunan hemoroid yastıkçıklarının, artan makat iç basıncına bağlı olarak gevşeyip makattan dışarı çıkmasıyla oluşur. Hemoroid; iç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır. İç hemoroid ise kendi içinde birinci evreden dördüncü evreye kadar derecelendirilir. Şikâyetler, hastalığın evresine göre değişmekle birlikte makatta kanama, kaşıntı, ağrı ve makat bölgesinde ele gelen şişlikler sık rastlanılan belirtiler arasındadır. Eğer bu belirtiler size tanıdık geldiyse aramıza hoş geldiniz; siz uygun bir yere oturun biz devam edelim.

 

Gebelerde hemoroid neden oluşur?

Kendisi pek sevimli olmasa da hemoroid, anne adaylarını çok sever. Gebelikte size “merhaba” diyen hemoroid pakelerinin oluşmasındaki etkenler arasında ilk sırayı büyüyen rahminiz alır. Büyüyen rahminiz, bütün iç organlara baskı yapar. Uterusun büyümesinden mütevellit kan akımı yavaşladığı için makat basıncı artar. Artan makat basıncına bağlı olarak ise hemoroidal damarlarda gevşemeler meydana gelir ve bir sabah makat bölgenizde şişlikler ile uyanabilirsiniz.

 

Bir diğer etken ise gebeliğin bağırsakların çalışma düzenine olan olumsuz etkisidir. Bu olumsuz etki gebelerde kabızlık olarak ortaya çıkar. Kabızlık nedeniyle her dışkılamada ıkınma ihtiyacı daha da katlanır. Ikınmalar makat içindeki basıncı artırdığı için, hemoroidal damarlar deforme olur ve gevşeyerek hemoroid hastalığını oluştururlar. Ayrıca gebelikte artan ve karşılanmayan sıvı ihtiyacı, kaslarda gevşeme etkisi yaratan ve hamilelikte bol bol salgılanan progesteron ve östrojen hormonları da hemoroid oluşumunda oldukça etkilidir. Ah şu hormonlar!

 

Gebelikte hemoroid tedavisi mümkün mü?

Buraya kadar haberler pek iç açıcı değildi biliyorum. Ancak sevgili gebe, sakin ol ve güzel haberlerin tadını çıkar; çünkü sırada onlar var. Gebelikte oluşan hemoroidler doğumdan sonra gerileyebilir. Ancak müdahale edilmesi gereken bir durum varsa da endişelenme! Böyle durumlarda hem seni hem de bebeğini riske etmeden yapılan hemoroid tedavileri var. Burada önemli olan kullanılan ameliyatsız tekniklerin geçmişi çok uzun olmadığı için, seçtiğiniz hekimin bu konuda oldukça deneyimli olması. Bu yüzden iyi araştırıp, doğru karar vermelisiniz.

 

O zaman yaşasın modern tıp!

 

Yazı: Op. Dr. Yasir Gözü

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7162

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 116

 • Ne zaman su içilmez?
  Ne zaman su içilmez?

  Süresi : İzlenme : 6030

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2806

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 3033

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön