Ebeveyn, anne, baba, çocuk, evlat

Ebeveyn, anne, baba, çocuk, evlat

Söylemesi kolay değil mi? “Anne oldum” ya da “Baba oldum” demek dile kolay da gerçekten anne-baba olmak kolay mı? Bir an durun ve düşünün, ebeveyn olmaya hazır mısınız?

 

Anne-baba olmak oldukça sorumluluk isteyen, bol mesaili bir müessese. İster istemez hayatınızda değişiklikler olacak. Mesela uyku düzeniniz olmayacak, evinizde bebeğinizin zarar görmemesi için önlemler alacaksınız, masraflarınızın şekli değişecek, “yemedim yedirdim, giymedim giydirdim” sözünü gerçekleştireceksiniz hatta. Neyse gelelim “Ebeveynliğe hazır mıyız?” sorusunun cevabını öğrenmeye…

 

Öncelikle anne-baba olmanın bir sorumluluk olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca bu sürecin fedakarlık isteyen bir süreç olduğunu da kabul etmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra çocuk sahibi olmayı iki tarafın da istemesi, bu sürece kendinizi ruhen ve bedenen hazır hissetmeniz çok önemli. Özellikle anne adaylarının vücutlarında bazı değişiklikler meydana geleceğinin farkında olması gerekiyor.

 

Anne-baba olmak için doğru zamanı sadece sizler bilebilirsiniz. Bunun için kimseye kulak vermeyin. Evet, 35 yaş üstü annelik için riskli dediğimiz bir dönem. Ancak bu dönemde doğum yapıp sağlıklı bebeğiniz asla olmaz demek değil bu. Sadece riskli bir dönem. Yine de sizlere tavsiyem, genç yaşlarda anne baba olmanız.

 

Bir diğer tavsiyem sigara, alkol, madde bağımlılığı gibi kötü alışkanlıklardan uzak durun. Bir ebe olarak çok karşılaştığım bir durum bu kötü alışkanlıklar, özellikle sigara. “Daha önce doğum yaptım, o zaman da sigara kullandım, bir şey olmadı” diyenler var. Bir doğumunuzda bir şey olmaması diğer doğumunuzda olmayacağı anlamına gelmez. Unutmayın, bebeğiniz ve sizi birbirinize bağlayan bir bağ var ve bebeğiniz sizin yediklerinizden besleniyor. Onu zehirlemek istemeyiz değil mi?

 

Son olarak bir tavsiye daha vermek istiyorum: Hamile kalmadan önce bir kadın doğum uzmanına gidip hamile kalmanız için herhangi bir problem olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz.

 

Unutmayın! Birinin size “Anneeee, babaaa” demesi dünyanın en güzel şeyi olabilir. Kendinize iyi bakın.

 

 

Ebe Esra

 

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 76

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 447

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 415

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 505

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 837

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön