İzliyoruz gözlerimiz kapalı  

İzliyoruz gözlerimiz kapalı  

Biz sesimizin önemini susturulduğumuzda anladık. Türk’ün aklı sonradan başına gelirmiş. Umarım her şeyimizi kaybetmeden aklımız başımıza gelir. Aslında aklını başına almalarını dilediklerimizin hiçbiri koyun değil, sadece koyun postuna bürünmüş tilki. Hepsinin her şeyden haberi var. Yarın öbür gün kandırıldık diyecekler. Koyunlar, yaşadığı yer için canını ortaya koymaz, ahırlarında saklanırlar sadece yemlenmek için, çıkarları için ortaya çıkarlar.

 

Hiçbir şey tesadüf değildir. Her şey bir şeylerle başlar sonra büyür. Kontrol edilmesi zordur. Aklını kullanan insan her şeyi ve herkesi sorgular. Ama nedense gerçek anlamda aydın bu ülkede yok. Şayet varsa da çok az ki biz onları göremiyoruz.

 

Televizyonlar bizi anlatmıyor, kitaplar bizi yazmıyor, bizim sorunlarımız, hayatlarımız, çıkmazlarımız yok, kendimizi okuyamıyoruz hiç bir hikayede. Esnafın sıkıntısı anlatılmıyor, mağazadaki satış görevlisinin, müşteri temsilcisinin, santral görevlisinin, bakım elemanının sorunlarını, hastanedeki hemşireyi, hastayı, memuru bilmiyoruz. Bize televizyonlar bölünmez bütünlük saçmalıyor, Türkçeyi güzel kullanmanın fazileti, ünlülerin halleri, evlenmek isteyenlerin gülünçlüğü, ülkenin bölgesel çıkarları, dört şerit otobanları, havalimanlarını, ne olacak memleketin hallerini izliyoruz ve düşünüyoruz. Bize ait olmayan ve çoğu kez bizimle ilgisi olmayan olayların taraftarları gibi bunları dert ediniyoruz.

 

NATO ile derin bir kırılma sürecindeyiz. Kimse ilan etmese de, Suriye'deki yangın cephesi Türkiye'ye genişletildi. Putin gerçekleştireceği müdahalelerin haklı nedenlerini 70. genel birleşimdeki konuşmasında açıklamıştı. Türkiye 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en ciddi saldırı tehdidi altında. İnsanların acımasızlığından şikayet edenler acımasızlıkta daha ustalar.

 

Vatan savaşta fakirlerin, barışta zenginlerindir. İlkeler yoksa her şey beklenir, değerler yoksa hiçbir şey beklenmez. Esas olan kendi oyununu kurmaktır. Kurallarını başkalarının belirlediği ve o kuralları istediği zaman değiştirebildiği bir oyunda, kazanmak adına ne yapılırsa yapılsın mağlubiyet kaçınılmazdır. O yüzden boşuna kendimizi kandırmayalım, kuralları önceden ve başkaları tarafından belirlenmiş bugünkü dünya sisteminde Türkiye ne yaparsa yapsın asla kalkınmış bir ülke haline gelemez. 

 

Hülya Çakıcı 

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 227

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 582

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 532

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 551

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 929

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön