Doğru insan mı?

Doğru insan mı?

Bir uçak yolculuğunda yan koltukta oturan bir adamın alyansını sağ elinin işaret parmağına taktığını fark eden kişi adama ‘alyansınızı yanlış elinize takmışsınız’ der. Adamın cevabı ‘yanlış kadınla evlendim de ondan’ olur… Peki ya bu adam doğru adam mı? Yani kadın doğru adamla mı evlenmiş? Yanlış seçilmiş bir insana doğru insanmış gibi davranırsanız sonuçta doğru insanla evlenmiş olmaz mısınız? Doğru seçilmiş bir insanla evlendiğiniz halde yanlış davranıyorsanız yanlış bir evlilik yapmışsınız demektir. Doğru insan olmak, doğru insanla evlenmekten çok daha fazlasıdır.

 

Herkes doğru insanı bulmak ister yanılmamak için, oysa kimse uğraşmaz doğru insan olmak için. (Sigmund Freud)

 

Herkes karşısındakini kendisi gibi görürmüş. Demek ki bakmasını bilmek, mükemmeli aramak yerine mükemmeli yaratmak ve doğru kararlar verebilmek gerekir. Doğru kararlar ise yargılama ve sorgulama ile elde edilen fikirlerle doğar. Önce kendimizden başlamalıyız. Çünkü egosuna yenik düşen insan, kendisine dört dörtlük birini ararken kendisini de o kişi için ödül olarak görür. Karşısındaki insanın bir birey olduğunu unutup kendisinden önce bir hayatı, bir çevresi olduğunu kabullenmeyip dizgin vurmaya çalışır ve anlamak için değil cevap vermek için dinler. Sevgiyi düşünmek kolay sevmek zordur. Dünyayı sevmek kolay tek bir insanı sevmek zordur.

 

Bir tutam umut, bir tutam tebessüm ve bol miktarda sevgidir yaşamın reçetesi. Sevmek güzel birinde aşkı aramak değil, bir başkasında kendini bulmaktır. Mutluluk kendindeki bireyselliği karşındakinde bulmandır. Aşkta ise iki ayrı bedenin tek beden bir bütün olmasıdır. Aslında mutluluğun tarifi yoktur. Zamansızdır, ölçüsüzdür, mutlu ettiğin sürece oda kendiliğinden gelir seni bulur.

 

Uçmasını bilmeyenler yuva yapmamalı uçurumların kenarında. Hayatınızı zehirleyen insanları hayatınızdan çıkarın. Onlar hayatınızdan çıkmak istediğinde izin verin sonrası çok daha güzel, aydınlık ve ferah. Başta istemeseniz de hayatınızda durmak istemeyenlere tek kelime etmeyin bırakın gitsinler, emin olun ki en hayırlısı budur. Sadece bir tek hayatımız var. Sizi seven, olduğu gibi hayatında isteyen, destek olan, zor günlerinizde yanınızda olan ve bir başına bırakmayan arkadaş, dost, sevgili, akraba, eş gibi değerli insanların kıymetini bilin. Size huzur veren her şeyi, herkesi yanınızda, kalbinizde, içinizde tutun.

 

 

Hülya Çakıcı

 

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 103

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 470

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 437

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 514

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 855

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön