Analitik düşünce ve müzik

Analitik düşünce ve müzik

Kendimi bildim bileli müzik dinlemeyi çok severim. Müzik dedik ama hangi tür müzik derseniz; klasik müzik, Romen müzik, pop müzik, ne olursa kulağıma hoş gelen her türlü müzik dinleyebilirim.

 

İşte bu müzik sevgisi, kızımın doğmasıyla depreşti ve evde her saat müzik sesleri duymaya başlamıştım.  Bilimsel olarak küçük yaşlarda başlanılan müzik eğitimi ve enstrüman çalışmalarına başlamanın IQ değerini 5 puan arttırdığını ve analitik düşünceyi geliştirdiğinin kanıtlanmasından ötürü kızım 4 yaşında iken kendimizi ritim kursunda buluverdik. Teknik konuda çalıştığımdan sanırım, analitik düşünce benim için çok önemliydi ve kızımın da matematikte başarılı olması için analitik düşünceyi geliştirmek gerekti. Bu yolun ise müzik olacağını düşündüm.   

 

Şu an kızım Kadıköy Belediyesi’nde Çocuk Keman Orkestrası’nda yer almakta. İyi mi ettim kötü mü ettim bilinmez. Bu yolda, çocuğum mutlu ise ben kesin mutlu oluyorum. Şimdi eskiye dönüp baktığımda şu kısacık hayatta neler yaşamışız ve neler görmüşüz diye düşünüyorum. Müzik sevmemin ve analitik düşünceyi geliştirmek adına yaptığım girişimlerin ilerideki yaşamda kızma etkisi olacağı kimin aklına gelirdi ki?

 

Müzik dedik, analitik düşünce dedik. Nedir bu analitik düşünce? Analitik düşünce, bir konuya birçok yönden cevap verebilmektir. Bir olayın sebep sonuç ilişkisini yönlü bir şekilde doğru yapmaktır. Konuya pratik çözüm bulabilmektir. Pratik zekalı olmaktır. Tabii en önemlisi aklımızı doğru yerde kullanabilmektir. Ben eski yıllarıma bakıyorum da, cep telefonlarını telefon fihristine hiç yazmadığımı, tüm telefonları aklımda tutabildiğimi hatırlıyorum. Sonra hafızam okul hayatı, iş hayatı derken o kadar doldu ki, bu telefon numaralarını akılda tutmanın gereksiz olduğunu fark ettim. Çünkü İstanbul dışında oturan tanıdıklar bile telefon numarası sormak için beni aramaya başlamışlardı. Analitik düşünce dedik ama gereksiz bilgi ile kendimizi hırpalamak yerine, bunu bize kazanç ve takdir sağlayan yerlerde kullanmak daha mantıklı olmaz mı?

 

Siz siz olun analitik düşünceyi geliştirmek adına gereksiz bilgileri aklınızda tutmayın. Sonra bilgi kirliliğinin ileriki yıllarda unutkanlık yaptığını unutmayalım. Naçizane bir önerim ise, analitik düşünceyi geliştirmenin en iyi yolunun müzikten geçtiğini unutmayalım.

 

 

Arzu Batur Yalçınkaya

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 227

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 582

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 532

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 551

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 929

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön