Çocuğumuzla oynarken iletişim kurmak

Çocuğumuzla oynarken iletişim kurmak

Günümüz anneleri çocuklarının üzerine daha çok titriyor daha çok okuyup araştırıyor. “Çocuğuma nasıl yaklaşmalıyım? Ne demeli ya da neleri dememeliyim?” diye düşünüp duruyor. O kadar çok yazılıp çizilen yazı var ki annelerin kafasının karışması çok normal… Ben ise şunu savunuyorum, katılır mısınız bilemiyorum… Söylemek istediğim şu ki, biz anneler ve babalar çocuğumuzun gelişip özelliklerini bilip onunla güzel oyunlar oynamalıyız.

 

Çok oyuncağının olmasını değil oyuncaklarını kendi hayal gücüyle sizin enerjinizin birleşmesi sonucunda oluşturmaya çalışın. Hem çocuğunuzun güçlerini fark edersiniz hem de oyunların daha eğlenceli olduğunu görürüsünüz. Eminim ki siz de keyif aldığınızı hissedersiniz.

 

Evet ne diyorduk, yazılıp çizilen çok şey vardı ama biz hangisine inanmalı hangisini uygulamalıydık? Her çocuk tektir, biriciktir, her çocuk özeldir ve farklıdır. Çocuğunuzu tanıdığınızda zaten anlarsınız ona nasıl yaklaşmanız gerektiğini… Süper anne olmak için çırpınırken her metodu deneyip kendinizi de çocuğunuzu da yıpratmamanızı öneririm. Süper anne sendromuna yakalanıp güzel zamanlarınızı kabusa çevirmeyin derim. Sadece çocuğunuzla geçirdiğiniz her vakti anlamlı ve değerli kılmaya çalışın.

 

Onu dinleyin. Onun duygularına odaklanın. Onun hissettiklerini anladığınızı hissettirin. Çocuğunuzun sözlerinin altında yatan gizli mesajlara sahip çıkın. Evet tutarlı olun, kararlı davranın ve asla sabırlı olmaktan vazgeçmeyin. Unutmayın ki yıllar sonra çocuğunuza dönüp baktığınızda sizin izlerinizi fazlasıyla taşıdığını göreceksiniz. Sevin, sevilin, sevdiğinizi söylemekten çekinmeyin ki çocuğunuz sevsin insanları, kuşları, bitkileri… Gülümseyin ki onun da hayata tebessümle baktığını izleyin… Siz hayata nasıl yaklaşır hayattan nasıl tat alırsanız o da aynı duyguları yaşayacaktır unutmayın unutturmayın.

 

Çocuklarımızla çocuk kalabilmeyi başarabilmek ve onlara güzellikler sunabilmek dileğiyle… İyi ki çocuklarımız var ve iyi ki anneyiz…

 

 

Pedagog Anne

 

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 84

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 452

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 423

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 509

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 842

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön