Aklın yeter

Aklın yeter

22 yaşındayım. Hayatımın yarısından fazlası okumakla geçti ve geçiyor da halen. Ben hiç sorgulamadım okuduklarımı, ben hiç anlam veremedim neden okula gittiğime. Neden giyiyordum o kıyafetleri her gün, kim yazmıştı bizim tarihimizi, fiziğimizi, biyolojimizi. Biz maymundan mı gelmiştik? Yoksa bu teori Hıristiyanlığa darbe vurmak için ortaya atılan bir teori miydi?

 

Arkama baktığımda çok üzülüyorum, 15 yılımı boşuna yitirmişim okuyarak. Okuduklarımı anlamlandırmaya, yorumlamaya çok mu lüzum vardı? Ya hepsi bir uydurma ise ya Fransız İhtilali Fransızların yaptığı bir şey değilse? Aklım hep bir referans aradı yıllarca herkesin aradığı gibi. Neden aklım hiçbir konuda referans olmadı bana? Ben bilgileri hep başkalarının referanslarından mı öğrenmeliydim? Belki Anadolu’ya 1071’de gelmemiştik biz. Belki yaşarken bu topraklarda 1071 yılını yazanlar gelmişti bu topraklara o vakit. Pek de uzatmak istemiyorum yazımı, yalnızca şunları belirtmek istiyorum sonuç olarak:

 

Akıl referans aramamalı hiçbir konuda olan olmayan her şeye atlamamalı. Eğer bir şeyleri merak ediyorsanız aklınız, kararlarınız size fazlasıyla yeter. Nasıl yaşadığınıza neleri aldığınıza neden aldığınıza tekrar bir dikkat edin. Belki de diş macunu dişlerin sağlığı için pek de önemli değildir, belki de satın almaya zorlandığınız şeylerden sadece biridir. Parayı harcamak için değil de ihtiyaç gidermek için kazanmalı insan, para sizi değil siz parayı kullanmalısınız ve son olarak arzularınız değil, ihtiyaçlarınız sizi yönlendirmeli. Gerçek ihtiyaçlarınız…

 

 

Kalender

 

 

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 84

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 452

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 423

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 509

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 842

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön