Bir Oscar da benden: Inside Out

Bir Oscar da benden: Inside Out

Inside Out filmi, 2016 En İyi Animasyon Oscar’ını aldı. Konunun işleniş şekli, birçok Pixar filminde olduğu gibi ince zeka ürünü olduğunu kanıtlıyordu. Herkese tavsiye ettiğim arşivlik bir film niteliğinde, özellikle de soyut düşünce (abstract toughts), bilinçaltı (subsonscious), kişilik adaları (islands of personality), rüya yapımcılık (dream productions) ile ilgili sahneler çok yaratıcı.

 

Birden fazla kere izleme şansı bulunca her defasında bir başka açıdan gözlemleme imkanım oldu ve bir kat daha beğendim. Filmin genel kurgusu zaten başarılı ama benim açımdan filmi etkileyici kılan 2 unsur var.

 

Öncelikle, kahramanlar tamamen içimizden. Olağanüstü özellikleri yok. Aslında öyle görünse de, film, biz sıradan insanların da olağanüstü olduğunu düşündürecek kadar güzel kurgulanmış. Esas kız, ailesinin biriciği bir ön ergen. Filmde doğrudan vurgulanan ya da bilinçaltımıza işleyen bir cinsiyet ayrımcılığı yok, ama kadın erkek ilişkilerine gönderme yapan birkaç ince espri çok güzel yerleştirilmiş.

 

Diğer konu ise filmin ana teması olan “duygularımız”. Çok özetle duyguların hepsinin hakkının verilerek hissedilmesi, yani yaşanması gerektiği vurgulanıyor. Özellikle de “bunun için ağlanır mı?”, “anneye sinirlenmek yok”, “erkekler ağlamaz” gibi kalıplarla duygularını yaşayamadan ve hatta tanımlayamadan büyütülmüş bir nesilden geldiğim için kendimde de zaman zaman gözlemlediğim bir konudur hislerimi tanımlamakta ve ifade etmekte şaşırmak. Belli bir yaşa geldikten sonra biraz zorlasa da kendindeki gelişmeleri görmek mutluluk verici. Hele hele bu durum ilişkilere de yansıyor ki o zaman daha da aydınlanıyor insan.

 

Kızımın doğumundan itibaren devam eden kendimi keşfetme yolculuğunda öğrendiğim konular arasında “duygular, onları fark etmek ve ifade etmek”. Yakın zamanda Damla Çeliktaban’ın farkındalık uyandıran; “Duygular mı? Hangileri?” başlıklı yazısının da verdiği ilhamla bu konudaki duygularımı Oscar almış bir animasyonun yardımıyla ifade etmek istedim.

 

 

Funda Karagöz Yıldırım

 

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 65

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 437

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 407

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 502

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 836

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön