Maestro sensin

Maestro sensin

Belki annene babana, çekirdek ailene, belki evde gözünün içine baktığın sevdiğine göre, henüz kendini idare edemiyorsun. Ama onlar ne söylerse söylesin, sen, içten içe kendinden son derece memnunsun. TV seyrederken kenara fırlattığın çoraplarından da, mutfak lavabosunun içine bıraktığın kirli bardaktan da, gece başucunda kaşıklayıp sabah şeytan görmüş muamelesi yaptığın o çikolata kavanozundan da, sabahın ilk ışıklarına dek süren playstation seri oyunlarından da gayet memnunsun. Çünkü kararları sen veriyorsun. İçtiğin içkiden de, aldığın kaloriden de sadece sen sorumlusun. Çevrendeki insanlar söylenip duruyor, herkes seni yargılayıp ahkam mı kesiyor hakkında? Köprü trafiğini bahane etmeseydin Adalar’ı gören evin olacaktı, iki çift lafı bir araya getiremiyor diyerek burun kıvırdığın güzel kız yanında olsaydı şimdi bir ailen olacaktı, seni anlamadan, dinlemeden, sadece akıl vermek adına, iyi niyetle söylenen tüm sözlere, senin tavrın verecek cevabı… Boşa zaman geçiriyorsun diye söylenenlere iki çift sözün olmayacak mı?  Kime göre yaşıyorsun hayatını? Başkasına akıl vermek en kolayı…  Zevkin de varsa vaktinde, gitar da çalarsın, flüt de. Üstelik ne yaparsan yap, önemli olan fark yaratabilmekte. Herkesin gitarda çaldığı parçayı, flütle çalabilmek değil mi asıl mesele?

 

Üstelik boşa zaman geçirdiğini düşünenlere duygusal olarak cevap vermek istemiyorsan felsefi yönden açıkla. Ünlü düşünür Aristo’ya göre “serbest zaman geçirmek ciddi bir iştir”. Ona göre serbest zamana sahip olmak için iş yapar, çalışır, didiniriz. Yani serbest zaman geçirmek insanlık için ideal bir durumdur. İnsanoğlu için ideal olanı ısrarla elin oğluna anlatmaya çalışıyorsun. Doğrular senin doğrularınsa, hiçbir şeye bağımlı duruma gelmiyorsan, kendine ayırdığın zaman en büyük lüks bu zamanda.

 

Futbol sevdan evdeki çocuğundan önemli bir hal almıyorsa, yaptığın spor ailene ayıracağın zamanından çalmıyorsa ne ala. İnsanın hobilerinin ve bağlılıklarının olması harika bir hayat motivasyonudur. Esas mesele bağımlı kalmadan yaşamakta. Büyük fark bağlılık ile bağımlılık arasında. TV animasyonundaki kahramanlara veya çikolatayla fındığın mis kokulu buluşmasına, bir erkeğe veya kadına… Sorun bağımlı kalmakta.

 

 

Gamze Berberci Çelik

Kişisel İletişim ve ilişki Danışmanı

 

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 198

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 549

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 509

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 546

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 913

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön