Çocuklarda kasık fıtığı ve inmemiş testis sorunları

Çocuk cerrahi kliniklerinde yapılan müdahalelerin başında, kasık bölgesi anomalileri geliyor.

Çocuklarda kasık fıtığı ve inmemiş testis sorunları

Kasıkta fıtık ve inmemiş testis olarak ortaya çıkan bu anomalilere karşı ebeveynlerin dikkatli olması öneriliyor. Şişlik, zaman zaman da ağrı ile belirti veren kasık fıtığında genetik yatkınlık önem taşıyor.Genellikle çok hareketli, yerinde duramayan çocuklarda görüldüğü sanılan kasık fıtığının en temel nedeni %5-20 oranında ailesel yatkınlık.Kasık bölgesi anomalileri pek dile getirilemeyen bir bölgede. Oysa burada meydana gelen bir anomali, çocuk için bazı tehlikeleri de beraberinde getirebiliyor. Genellikle çok hareketli, yerinde duramayan çocuklarda görüldüğü düşünülen kasık fıtığının en temel nedeni %5-20 oranında ailesel yatkınlık. Çok koştuğu, oynadığı ya da öksürdüğü için çocuklar fıtık olmaz.Kasık fıtığının tanısı nasıl konuyor?


Önce anne babadan ayrıntılı bir biçimde öykü alınır. Ardından fizik muayenesi yapılan çocuk ayağa kaldırılarak, ıkındırılarak ya da öksürmesi istenerek o bölgede hafif bir şişliğin meydana gelip gelmediği kontrol edilir. Bunun yanında, kasık bölgesi elle yoklandığında ‘ipek eldiven işareti’ denilen, elin altından kayan, katlanmış kumaş hissi veren bir bulgu da kasık fıtığının önemli bir işareti oluyor. Sonraki aşamada da ultrason devreye giriyor. Bölge, ultrason ile inceleniyor ve tanı koyuluyor.Tedavi için cerrahi müdale şart mı?


Kasık bölgesi anomalileri (fıtık, hidrosel, kordon kisti) kese açıklığının boyutuna göre farklı gruplara ayrılsa da, ortak tedavi yöntemi cerrahi olur. Kasık bölgesi anomalileri, çocuk cerrahisi kliniklerinde en fazla gerçekleştirilen işlemlerin başında gelir.

Günübirlik olarak değerlendirilen bu ameliyatların mutlaka genel anestezi altında ve ameliyathane koşullarında yapılması gerekir. Ameliyatta kasık bölgesinden çok minik bir kesiyle fıtık bölgesine ulaşılır. Fıtık kesesi ya da hidrosel kesesi, onu saran damar ve sperm kanalından ayrılır ve dikilerek kapatılır. Bu yöntemin adı ‘yüksek ligasyon’dur. Uygun ellerde 15-20 dakika süren bu işlemde, anestezi çok önemlidir.

 

Fıtık zamanında tedavi edilmezse, çocuğun hayatını tehdit eden büyük bir soruna dönüşebilir. Karın içi organların sıkışması; kız çocuklarında yumurtalık, erkek çocuklarında da testis kaybına neden olabilir.Erkek çocuklarda rastlanan bir anomali de inmemiş testis. Bu hastalığın tanısı nasıl konuyor?


Herhangi bir müdahale olmadan, her iki testisin de torbada olması gerekiyor. Eğer gözlemle torbanın bir ya da iki tarafı boşsa ve testisler torbada bulunamamışsa, bu durum inmemiş testis olarak adlandırılır. Torbanın üst tarafından aşağıya doğru hafifçe bir sıvazlama hareketiyle testislerin inip inmediğine bakılır. Testis torbaya indiğinde yeniden yukarı çıkmıyorsa bunun normal, fizyolojik bir süreç olduğu anlaşılır. Aşağı yukarı doğru hareketin sıklığı ya da şekli de farklı isimlendirilir.Elle muayene edildiğinde testis torbada değilse, aşağı indirildiğinde hemen yukarı çıkmıyorsa bu durum “utangaç testis” olarak adlandırılır.Testis bulunuyor, aşağı indiriliyor ancak bırakılınca hızla yukarı çıkıyorsa bu “gliding testis” diye adlandırılır. Kimi zaman da, testisler torbada olur. Çocuk büyüdükçe testisin yerinde olmadığı görülür. Testis tam olarak olması gereken yere sabit bir şekilde yerleşmediği için, çocuk büyüdükçe normal konumundan daha yüksekte olur. Buna da ‘ascending’ ya da ‘yükselen testis’ denir. Bazen testis kasık yolunda değil de, karın bölgesinde olur. Bu durumda elle bulmak mümkün olmadığı için, testis, laparoskopik yöntemle karın içinde aranır. Göbeğin hemen altından bir ve karnın alt tarafından da iki delik açılarak, ince bir borunun ucundaki kamera ile karın içi taranır ve tanı koyulur.


 
İnmemiş testislerin tedavisi konusunda neler söyleyebilirsiniz?


İnmemiş testis başlığında toplanan anomaliler için hormonal ya da cerrahi tedavi yöntemleri mevcut. Ancak yöntem tanıya göre değişir. Her zaman tek taraflı olgularda tek çözüm cerrahidir. Her iki testisin de torbada olmaması halinde, bazen sorunun hormon eksikliğinden kaynaklandığı düşünülerek hormonal tedaviye başlanabilir.Çocukta kıllanma, ses değişikliği gibi kimi yan etkileri aileleri düşündürse de, hormonal tedavi bazen de zorunlu hale gelen ameliyatta ortaya çıkabilecek sorunları kolaylaştırır. LHRH veya hcG hormonu verilir. Hormon tedavisine karşın, testisler olması gereken yere inmiyorsa bu durumda cerrahi müdahale gerekir. Bazen torba, testislerin inmemiş olmasından dolayı gelişmiyor ve testis için yeteri kadar yer olmuyor. Hormon tedavisi ile bu sorunun çözümüne destek olunabilir. Ameliyatı kolaylaştırır. İnmemiş testis ameliyatı da tıpkı kasık fıtığı ameliyatları gibi kısa sürede, tecrübeli ellerde kolaylıkla gerçekleştirilen günübirlik ameliyatlardan biridir.

 

Anadolu Sağlık Merkezi
Çocuk Cerrahisi
Uzm. Op. Dr. Nadir Tosyalı

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 368

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1635

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1895

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 859

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1077

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön