Çocuklardaki çürüklerin sebebi beslenme çantası

Beslenme çantasında bulunan elma ve peynir, çocuklarda çürüğü engelleyebilir.

Çocuklardaki çürüklerin sebebi beslenme çantası

 Okulların açılması ile birlikte, zamanlarının büyük bölümünü okulda geçirecek olan minik öğrencilerin, yemek düzeni de, önemli ölçüde ailelerin kontrolünden çıkıyor. Oysa düzenli ve doğru beslenme, çocukların hem okulda başarıları, hem de sağlıklarını koruyabilmeleri için büyük önem taşıyor. Örneğin okul kantinlerindeki abur cubur ve hazır yiyecekler dişlerde çürük riskini artırıyor. DentGroup Kids Çocuk Diş Hekimi Neşve Kayabaşoğlu, çürükten korunmak için velilere, minik öğrencilerin beslenme çantalarına peynir, elma gibi sert kabuklu meyveler ve kabuklu kuruyemiş koymalarını öneriyor.

 

2000’li yıllar, Türkiye’de, yüzde 90’lara varan oranda “çürük” bir nesil ortaya çıkarırken, çocuklarda çürük oranının bu kadar yüksek bir düzeye ulaşmasında, beslenme kültüründeki değişimin büyük payı bulunuyor. Çürük oluşumunu önlemede diş fırçalama kadar beslenme de büyük önem taşıyor. Çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarında yapacağınız birkaç küçük değişiklikle, diş çürüklerinden koruyabilirsiniz.

 

Beslenme çantalarına elma ve peynir koyun. Yapılan araştırmalar yemekten hemen sonra yenilen elma veya peynirin ağız ortamındaki asit düzeyini azalttığını ve bu sayede çürük oluşumunu engellediğini göstermektedir. Anne ve babalar, çocukların beslenme çantalarına, ara öğünlerde tüketmesi için de kuruyemiş ve sert kabuklu meyveler koymalılar. Onları, meyveleri ısırarak ve kabuklu şekilde tüketmeye alıştırmalıyız. Sert kabuklu meyveler çocukların dişlerinin doğal olarak temizlenmesini sağlayacaktır.

 

Ağızda yemek bekletmek de çürüğe neden oluyor…

Çocukların yemekten sonra su içmeyi alışkanlık haline getirmesi, dişler arasında ve yanak içlerinde yemek birikmesini önleyecektir. Ebeveynlerin, çocukların ağzında yemek bekletmesine izin vermemelerini ve böyle alışkanlıkları varsa mutlaka bunu değiştirmek için uyarıda bulunmaları gerekiyor. Besin ve diş yüzeylerinin temas süresinin artması, çürük oluşumundaki etkili faktörlerden biridir.

 

Çocuğun yaşı ne olursa olsun mutlaka günde en az iki kere diş fırçalamalıdır. Diş fırçalama için en uygun zaman sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan öncedir.

 

Çocuğunuz kahvaltısını okulda yapıyorsa, mutlaka evden çıkmadan önce dişlerini fırçalamasına önem gösterin. Tüm gece boyunca dişlerinin üzerinde oluşan plağı böylece yok etmiş ve kahvaltıda yediği besinlerin diş yüzeyine rahatlıkla yapışabilmesini önlemiş olursunuz. Çocuğunuzun beslenme çantasına mutlaka diş fırçası ve diş macunu koyun. Gittiği okulda diş fırçalamasına, genel hijyen kaygısı ile izin verilmiyorsa, çocuklarınıza yemek sonrasında ağızlarını çalkalatmalarını ya da su içirmelerini öğretmenlerinden isteyebilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 299

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1493

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1744

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 820

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1059

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön