Gece alt ıslatma, her çocukta görülebilir…

Geceleri altını ıslatma sorunu yaşayan çocuklar, kişilik gelişimi açısından bu durumdan olumsuz etkilenebiliyor.

Gece alt ıslatma, her çocukta görülebilir…

Aile olmak, pek çok kişinin hayalini kurduğu, mutluluk verici bir olgudur. Fakat aile olunca çocukların sıkıntılarını görmezden gelmek, büyük sorunları da beraberinde getirebiliyor. Buna engel olmak için, anne ve babaların çocuklarının sıkıntılarıyla yakından ilgilenmeleri gerekiyor. Geceleri altını ıslatma sorunu yaşayan çocuklar, kişilik gelişimi açısından bu durumdan olumsuz etkilenebiliyor. İçine kapanan çocuk utandığı için bunu sır olarak saklıyor, arkadaşlarında kalıp iyi vakit geçiremiyor; yaz kampları, okul gezileri gibi aktivitelere katılamıyor. Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, bu sorunun uygun tedavi ve ailenin ilgisiyle çözüme ulaştırılabileceğini belirtiyor.

 

İlk önce sorunun nedeni belirlenmeli

Çocuklarda alt ıslatmada ilk önce sorunun nedeninin belirlenmesi gerekir. Eğer çocuk tuvalet eğitimi almış ve tuvaletini yapmakta bir sorun yaşamıyorsa, alt ıslatma sorununun psikolojik nedenle olabileceğini düşünmek gerekir. Boşanma, ölüm, zor şartlar altında yaşama, okula yeni başlama, taşınma gibi sorunlar çocuklarda gece alt ıslatmalarına neden olmaktadır. Alt ıslatma ebeveynler için olduğu kadar, çocuk için de oldukça zor bir durumdur. Geceleri altını ıslatan çocuk, kendini daha güvensiz, utanmış ve kaygılı hissetmektedir.

 

Küçük kardeşin eve gelmesiyle oluşan kıskançlığa dikkat edilmeli

Alt ıslatmada küçük kardeş kıskançlığına da dikkat edilmesi gerekir. Bu gibi durumlarda aileye büyük sorumluluklar düşer her iki çocuk için ayrı ayrı gerekli tüm ilgiyi göstermelidirler. Eve yeni bir bebek geldiğinde, aile küçük bebeğe daha fazla korumacı ve daha fazla ilgili yaklaşır. Yeni doğan bebek savunmasız olduğu için, üstüne düşme daha fazla olacaktır. Böylece çocuk kendini dışlanmış hissedebilir. Bebek altını ıslattığında, ailenin hemen onunla ilgilendiğini büyük kardeşin görmesiyle, kendisinin de aynı şeyi yaparsa ailesinin onu daha çok seveceğini düşünebileceğini sözlerine ekliyor. Aile sevgi paylaşımını dengede tutmak, büyük çocuk ve küçük çocuk arasındaki paylaşımların aynı olması, bu sorunun ortadan kalkmasına büyük ölçüde yardımcı oluyor.

 

Ailenin çocuğa yaklaşımı

Geceleri alt ıslatma çok hassas bir durum olduğu için, çocuğa da hassas bir şekilde yaklaşılması şart. Anne baba çocuklarda kıskançlığa bağlı olarak meydana gelen bu durumun herkesin başına gelebileceğini kabullenmelidir. Altını ıslatan çocuğu cezalandırmak da etkisizdir, bunun yerine sorunu kabullenip çözüm yolları aramak gerekmektedir. Sorunun çözümüne yönelik olarak, bu davranışın altında yatan nedenler bulunmalı ve ortadan kaldırılmalıdır. Bu anlamda bir psikoloğun görüşüne başvurularak profesyonel yardım alınması yerinde olacaktır.  Aileler ayrıca sabırlı olmalı ve çocuğa durumun düzelmesi için zaman vermelidir. Çünkü bu sorunu yaşayan çocuklar da en az aileleri kadar bu durumdan rahatsızdır ve çözüme ihtiyaç duyarlar.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 257

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 620

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 571

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 565

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 943

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön