Yenidoğan ziyaretinin altın kuralları

Damla Çeliktaban, yeni bebeği olan aileleri ziyaret etmenin altın kurallarını yazdı.

Yenidoğan ziyaretinin altın kuralları

Yeni bebeği olan aileleri ziyaret etmek, sevinçlerini paylaşmak güzeldir ama normal arkadaş ziyaretlerinden ayrılmaları gereken birçok nokta vardır. Eğer varlığınızla zaten yorgun olan yeni ebeveynleri daha fazla yormak istemiyorsanız şunlara özen gösterin:

 

Yanınızda yemek götürün

Bir tencere çorba, buzluğa atmak için köfteler, börekler... Aslına bakarsanız buzluğa koyup acil durumda çıkarabilecekleri bütün yiyecekler makbule geçer... Yeni bir bebek özellikle ilk günlerde annenin tüm enerjisini alacağı için en azından yemek konusunu biraz rahatlatarak onlara yardım etmiş olursunuz...

 

Kendinizi misafir zannetmeyin

Salona kurulup çay, kahve, kek servisi beklemeyin. Yeni anne-baba olmuş insanların son ihtiyacı hizmet edecek yeni birileridir. Kendiniz alacaksanız eğer su içebilirsiniz belki. Sahte yiyecek/hediye/iyilik teklifleri konusunda tetikte olmalısınız; çünkü karşınızdaki kadın muhtemelen uykusuzluktan aklını kaçırmıştır ve ne söylediğini bilmiyordur.

 

Parfüm sürmeyin, sigara içtiyseniz yeni giysiler giyin

Yenidoğanlar süt gibi kokarlar ve onların bu küçücük bedenlerinin kokusu bütün evi sarar. Siz de eğer yeni anneyi rahatsız etmek ve bu meleksi kokuyu bozmak istemiyorsanız onları ziyarete parfüm sürmeden gidin. Özellikle de bebeği kucağınıza almayı düşünüyorsanız.

 

Aldığınız hediyenin bedenine ve mevsimine dikkat edin

Bebekler çok hızlı büyürler. 3 aylık bir bebeği ziyaret gidiyorsanız ve ona giyecek alacaksınız eğer 6 aylıktan başlayan giysiler alın. Kış mevsiminde yazlık giysiler almayın.

 

Bulaşıkları yıkayın

Mutfakta dağ gibi bulaşık mı birikmiş? Suyu açın ve bulaşıkları durulayıp makineye doldurmaya başlayın. Arkadaşınıza yarım ağızla ihtiyacı olup olmadığını sormayın. Çünkü içinden “Biri bana yardım etsin!” diye bağırıyor olsa da hayır diyecektir.

 

 

Bebeği tutmayı teklif edin

Siz bebeği tutarken yeni anne mesela duş yapabilir, biraz kestirebilir ya da bir şeyler yiyebilir. Bunlar küçük şeylermiş gibi gözükse de 7/24 kucak ve meme isteyen bir bebeği tutacak bir insan olmadığında yapılamazlar. O yüzden, yeni anneye biraz zaman hediye edin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 503

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1828

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2093

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 932

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1116

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön