Çocuk sahibi olmak ömrü uzatıyor

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, çocuklu insanlar, çocuksuz insanlara göre daha uzun yaşıyorlar.

Çocuk sahibi olmak ömrü uzatıyor

Bazı insanlar için çocuk sahibi olmak çok da üzerinde düşünülecek bir konu değil. Bazıları içinse, hiç de kolay bir karar değil. Ama daha uzun yaşamanın bir yolunu arıyorsanız, bazı yeni araştırma bulguları karar vermenizde size yardımcı olabilir.

 

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, çocuklu insanlar, çocuksuz insanlara göre daha uzun yaşıyorlar.

 

Üstelik bu durum, ebeveynlerin çocuk doğurmanın değil ama büyütmenin, yetiştirmenin ne kadar zor olduğuyla ilgili sürekli yakınmaları, şakalar yapmalarına rağmen böyle.

 

 

Ebeveynlere fazladan 20 yıl

Araştırmada varılan sonuç, erkeklerde de kadınlarda da, 60 yaşına ulaşıldıktan sonra eğer en az bir adet çocukları varsa daha uzun süre yaşadıkları yönünde. Bu araştırma için 1.4 milyon kadar, 1911 ile 1925 yılları arasında doğmuş İsveçli’den sonuçlar toplanmış.

 

Sonuca göre, çocuk sahibi olan babalar 20.2 yıl, çocuksuz olan erkekler ise 18.4 yıl fazladan yaşamışlar.

 

Çocuk sahibi olan kadınlarda ise bu durum, 60 yaşlarını aştıktan sonra 24.6 yıla kadar çıkmış. Ayrıca, 80 yaşında çocuklu bir kimsenin bir yıl ölüm riski %7.4 olarak ölçülmüş, bu da çocuksuz birinde 8.3 olarak bulunmuş.

 

İlginç bir şekilde, araştırmada erkekler evli ve evli olmayanlar şeklinde ikiye ayrılmış ve ani ölüm riski bulgularında evli olan erkeklerin, evli olmayanlara kıyasla daha az risk altında olabilecekleri görülmüş. Ani ölümün daha fazla görüldüğü evli olmayan erkeklerde %1.2, diğer kısımda bulunanlarda ise %0,6 oranında risk saptanmış.

 

Bu noktada yapılan başka araştırmalar, kız çocuğu olanların daha uzun ömürlü olduğunu öne sürerken, bu son yapılan araştırma çocuğun cinsiyetinin hiçbir önemi olmadığını ortaya koymuş.

 

Araştırmayı yapanlara göre, bu durumla ilgili olarak kesin neden ve sonuçlar çıkarmak mümkün değil ancak araştırmacılar, bunun çocuklu insanların bu araştırmayla ilgili gönüllü olmaya tereddüt etmezken, diğerlerinin araştırma sonuçlarına göre hayatlarının son dönemlerinde destek görmedikleriyle ilgili fikirlerinin olması da araştırmanın sonucunu desteklediğini düşünüyorlar.

 

 

Ebeveynlerin 5 korkusu ve çareleri...
+5
1- Bit Saç biti, vücut biti ve genital bölge biti gibi bit türleri vardır ancak küçük çocuklarda en çok saç bitine rastlanır. Çocuğunuz tarağını arkadaşlarıyla paylaşıyor mu? Yakın temas da bitin geçmesine neden olabilir. Kaşıntı en büyük belirtidir. Çocuğunuzun kişisel eşyalarını arkadaşlarıyla paylaşmamasını söyleyin. Bit şampuanı kullanabilir, saçı badem yağı ya da zeytinyağı ile yağlayarak ve sonrasında ince bir tarak yardımıyla bitin kaymasını sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Bu yazının İngilizce orijinali independent.co.uk sitesinde yayınlanmıştır

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 272

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 3115

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 7209

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4313

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 6109

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön