Bebeğim büyüyor mu?

Bebeğim çok mu büyük yoksa çok mu küçük? İçgüdülerinize güvenin, istatistiklere değil

Her çocuk farklı büyür

Sokaktaki birçok anneye sorabilirsiniz, hepsi benzer deneyimlerden bahsedeceklerdir. Acaba bebeğim çok mu küçük? Hayır, belki de çok büyüktür. Peki, anne olarak yaptığımız ilk şey nedir? Neyi yanlış yaptığımızı merak etmek. Fakat çoğunlukla her şeyi doğru yapıyoruzdur ve çocuğumuz tam da gereken şekilde büyüyordur.

 

Kanada Diyetisyenleri (DC)’nin harika bir bildirisi var, başlığı da şu: “Çocuğum düzgün bir şekilde büyüyor mu? Ebeveynler için sorular ve cevaplar.”

 

Her bir çocuğunun ebadının ve şeklinin farklı olduğunu vurguluyorlar. Çocuğunuz akranlarından uzun ya da kısa, ağır ya da hafif olabilir; ağırlık ve uzunluktaki değişimler, genelde çocuğunuz için doğru olan, düzenli bir şablonda devam ederler.

 

Evet, bebeklerimizin ve çocuklarımızın gelişimleri önemli; çünkü bedensel sağlıkları konusunda işaret görevi görürler. Gelişme grafiğinde büyük bir değişim – çok hızlı ya da çok yavaş büyüme gibi – sağlık ya da beslenme ile ilgili yoldan çıkan bir şeylerin olası işareti olabilir. Ancak unutmamak gerekir ki gelişim, beslenme, fiziksel aktivite alışkanlıkları, çevre ve ebeveynlerin boyları gibi birçok faktörden etkileniyor. Ve gelişim, olası bir sorunun göstergesi olabilir; ancak bu durum, otomatik olarak problem demek değil.

 

 

Kanadalı diyetisyenler ne öneriyor?

“Çocuğunuz, düzenli olarak muayene edilmeli, ağırlık ve uzunluk kontrolünden geçmelidir. Tipik muayene dönemleri, doğumdan bir ya da iki hafta sonra; 2, 4, 6, 9, 12, 18 ve 24. aylarda; iki yaşından sonra da yılda bir olmalıdır.” Tavsiyeler, ABD’de de aynı.

 

Gelişimi gözlemlemek için hangi gelişim grafiklerinin kullanıldığı da önemli bir noktadır. Bebekler, farklı tempolarla büyürler. Örneğin, emzirilen çocuklar, çoğunlukla ilk 6 ay boyunca emzirilmeyen çocuklara kıyasla daha hızlı büyürler, ikinci altı ayda ise gelişim hızları düşer. Bu veriler, Dünya Sağlık Örgütü’ndendir (WHO); ideal koşullar sağlandığında çocuklar gelişim şekillerini tanımlarlar.

 

Kanada’da tüm yaşlarda WHO gelişim grafikleri esas alınır. Amerika’da ise Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC), 0-2 yaş arası çocukların gelişim gözlemlerinde bu standartların kullanılmalarını, 2 yaştan büyük çocuklarda ise CDC gelişim grafiklerinin kullanılmalarını tavsiye etmektedir.  WHO grafikleri, çoğunlukla en az 4 ay boyunca emzirilen ve 12. ayda emzirilmeye devam edilen çocuklara yönelik gelişim modellerini yansıtıyor; dolayısıyla tüm çocuklar için uygun olmayabiliyor.

 

Çocuğunuzun gelişiminin iyi gittiğini nasıl anlayacaksınız?

DC şöyle açıklıyor: “başının çevresi, ağırlığı ve uzunluğu zaman geçtikçe aynı oranda büyümelidir.” Ve şunun önemini tekrar vurguluyor: “her çocuğun kendisi için doğal olan bir büyüme şekli vardır. Büyüme süreci boyunca ölçülen ağırlık ve uzunluk verileri, çocuğunuzun kendine has gelişim modelini ortaya koyar. Ancak yine de çocuğunuzun gelişimi konusunda kaygılarınız varsa, doktorunuza başvurmalısınız.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 383

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1664

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1922

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 862

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1080

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön