Üvey çocuğunuzla ilişkinizi geliştirin

Sonradan annesi veya babası olduğunuz bir çocuğunuz varsa, başlangıçta onunla nasıl iletişim kuracağınızı bilememeniz çok doğal.

Üvey çocuğunuzla ilişkinizi geliştirin

Yeni bir evlilik veya ailenize yeni birinin katılması; ne şekilde olmuş olursa olsun, yeni bir çocuğunuz olduysa ona uyum sağlamakta biraz zorlanacağınızı hissetmeniz çok normal. Uzmanlar, doğru iletişim yöntemlerini takip ettiğiniz sürece üvey çocuğunuzla da mükemmel bir ilişki geliştirmenizin mümkün olduğu konusunda hemfikir.

 

İlişkinizi geliştirmek bir meydan okuma olacaktır, o yüzden açık ve net olun. Üvey çocukla bir ilişki kurmak yeni hayatınızın en zor aşamalarından biri olabilir. Yavaş ama sağlam bir temel atmak için aşağıdaki önerilere göz atmak isteyebilirsiniz:

 

1. Onun sihirli bir şekilde tüm zamanını sizinle geçirmek istemesini beklemeyin. 

Üvey çocuklar genellikle kurulan aileye dair akıl karışıklığı yaşar, yeni insanlara ve yeni şartlara alışmakta zorlanabilir. Onlara ihtiyacı olan alanı ve zamanı vermeyi ihmal etmeyin, duygularına hitap etmeye çalışın.

 

2. Tamamen kabul edilmeyebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. 

Çocuklar elbette biyolojik ebeveynleri ile ilişkilerini aynı şekilde sürdürmek isteyecektir. Kimsenin yerini alabileceğinizi düşünmeyin ve daha da önemlisi bunu denemeyin.

 

3. Sizden uzak, kendine zaman ayırmasına izin verin. 

Onu tanımak ve sizi tanıması için sabırsızlanıyor olabilirsiniz ama üzerinde baskı kurmamaya özen göstermelisiniz. İkinizin de zamana ihtiyacınız olacağını aklınızdan çıkarmayın.

 

4. Onu gözlemleyin. 

Okulda ne yaptığını, arkadaşlarını, sosyal aktivitelerini gözlemleyin. Tercihlerinin bir parçası olmak için hoşlandığı şeyleri bilmeniz önemli. Sinemaya gitmek ya da spor yapmaktan hoşlanıyorsa, onunla bunları yapmaktan keyif alacağınızı belirtin. 

 

5. Yanınızda rahat hissetmeye başlayana kadar, diğer insanlarla olan ilişkilerinizi tampon olarak kullanın. 

Diğer aile bireyleri ya da arkadaşlardan faydalanarak grup aktiviteleri yaratın. Birebir ilişkinizdeki gerginliği azaltmak için başkalarını tampon olarak kullanmak bir süre iki tarafa da iyi gelecektir. Bir yetişkin olarak baş başa geçireceğiniz kaliteli zamanın ilişkinizi geliştirmekte daha faydalı olacağını düşünseniz de bu çoğu çocuk için geçerli değildir. Onun yalnız kalacak kadar rahat olacağı ve bunu belli ettiği zamanı beklerken sabırlı olun.

 

6. Kendi yetenek, beceri ve ilgi alanlarınızı paylaşın ve onunkileri öğrenmek için istekli olun. 

Eğer siz gitar çalabiliyorsanız ve üvey çocuğunuzun da buna ilgisi olduğunu fark ederseniz, çok güzel bir fırsat yakaladınız demektir. Eğer o belirli bir türde romanlar okumayı seviyor ya da bir video oyununa aşırı ilgi gösteriyor ise bu konuda kendinizi geliştirmeye çalışın. Ortak ilgi alanları kesişme noktası olur ve birlikte geçirilen zamanı daha keyifli kılar.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 236

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 592

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 546

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 558

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 932

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön