Çocuğumun başarılı olması için ne yapmalıyım?

Öğrencinin başarma güdüsü kendi içinde doğal olarak vardır. Önemli olan bunun dengesinin kurulması ve aile tarafından iyi yönetilmesidir.

Öğrencinin başarma güdüsü nasıl yönetilir?

Herkes gibi öğrenciler de yapabildikleri şeyleri yapmayı daha çok severler. Çünkü öğrenciler yapmak istedikleri şeyleri rahat yaparken, yapmak istemedikleri şeyleri yapmamanın yollarını ararlar.

 

Çocuğunuza yapabileceğine dair güven verin

Öğrenci bir şeyi yapamadığında ona yapabileceğine dair güven vermek, çok zorlanma yaşıyorsa da soruları veya konuyu kolaydan zora doğru aktarmak önemlidir. Bir konuyu hiç yapamıyorsa sadece en temel yerlerini tane tane öğretmeye çalışmak, o alışana kadar olayı çok basit seviyede tutmak, o sevinceye ve yapabilme gücü hissedinceye kadar devam etmek çok önemlidir. Aileler olarak, çocuğunuzun yavaş yavaş yapabilme gücü arttıkça minik minik soruları zorlaştırın ve yapabilmesi için ona destek verin. Yapamaması durumunda ise, tekrar yapabildiği alanlara dönüp ona yapabildiğini gösterin ve kendisini iyi hissetmesini sağlayın. Yapabilme gücü, yapabilme isteğini besler ve gelişim süreçlerine ciddi katkı sağlar. 

 

Ulaşılabilir hedefler koyun

Büyükler olarak bizler daha gelişmiş hedeflere ulaşmaya çalışırken, küçüklerin ve öğrencilerin daha minik hedeflere olan ihtiyacı bizlerden biraz daha fazladır. Aileler, öğrenciye hedef koyarken çocuk için hedefin yapılabilir olması, belli bir çaba ile ulaşılabilir olması ve alt hedeflere ayrıştırılması önemlidir. Öğrencinin yapabileceğine dair inancı onu yapmayı istemesini sağlayacaktır. Örneğin, öğrenci günde yarım saat çalışabiliyorsa o öğrenci için günde 2 kere yarım saat çalışması hedefi konabilir. Bir öğrenci günde 2 saat ders çalışabiliyorsa o öğrenci için 2,5 saat hedef konabilir. Hedeflerin belli seviyede zorlayıcı olması ve aile tarafından verilecek desteklerle yapılabilir olması çok kıymetlidir.

 

 

Koray Varol

Koral Varol Akademi Kurucusu, Eğitim Koçu, Yayıncı ve Matematik Eğitmeni

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 227

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 582

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 532

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 551

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 929

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön