TEOG Sınavından sonra durum değerlendirmesi yapmak...

TEOG sınavının ilk ayağı gerçekleşti. Öğrenciler ve aileler bundan sonra neler yapmalı?

TEOG Sınavından sonra durum değerlendirmesi yapmak...

 8. sınıf dönemindeki öğrencilerin hangi liseye gideceklerine dair önem taşıyan TEOG sınavlarının 1. dönem ortak sınavları ilk ayağı gerçekleştirildi.  Bu yıl eleyicilik derecesinin daha yüksek tutulduğu sınavlar, beklenenin aksine biraz daha zorlu geçti. Peki, daha önceki senelere kıyasla bu yıl daha zorlu geçen TEOG sınavları sonucunda kaygıya kapılan öğrencilere nasıl destek olmak gerekiyor?

 

Çocuğunuza sınavın zorluk derecesinin herkes için geçerli olduğunu anlatın


Zorlu geçen sınavlar, öğrenciler adına biraz daha fazla yanlış çıkarma durumuna yol açsa da sınavın daha iyi bir eliminasyon yapması ise avantajlar yarattı. Sınavların ölçümleme avantajı; öğrencilerde bir parça moral ve motivasyon sıkıntısı yaratsa da, bunun bir sıralama sınavı ve tüm öğrencilerin zorlandığı bir sınav olması itibariyle sıralamada yukarıda yer alan öğrenciler avantajlı durumda olacak. Daha önceki yıllarda sınavda tam yapan öğrencilerin girdiği okullara, bu yıl birkaç yanlışla girilebilecek. Aileler olarak, öğrenciye sınav belli bir zorlukta olsa bile sonucunda yukarıdan aşağıya doğru bir sıralama olacağı için biraz daha düşük netlerle başarının yine aynı başarı olarak kalacağını anlatın.

 

TEOG Sınav sonucunu yorumlarken çocuğunuza destek olun


Okul sınavlarında not alma üzerinden durum değerlendirmesi yapıldığı için öğrenciler, TEOG sınav sonucunu yorumlamakta zorlanabilirler. Bu noktada aileler olarak, öğrencinize sıralama sınavını  anlatın ve buna göre bir durum değerlendirmesi yapmasına yardımcı olun. Öğrencinin yanlışı veya yanlışları olabileceği ve öğrencinin dengi olan diğer öğrenciler de aynı netleri yaptıysa herhangi bir kaybın söz konusu olmayacağı anlatılmalıdır.  

 

Çocuğunuzun ikinci dönem yapılacak olan sınava yeniden hazırlanmasını sağlayın


Aileler olarak, çocuğunuza ikinci dönemde yeniden bir sınav yapılacağını ve asıl seçiciliğin o sınavla olacağını, o zamana kadar düzenli bir şekilde çalışmaya devam etmesi gerektiğini söyleyin. İkinci sınav ile birlikte tam bir değerlendirme yapılacağını ve ikinci sınavın sonucunda puanların oluşmaya başlayacağını anlatın. Yanlışı beklediğinden daha fazla olan öğrencinin tüm gücüyle çalışmaya başlamasını sağlayın. Henüz ergenlik dönemindeki çocuklarınıza bu gibi durumları yönetmesinde aileleri olarak yardımcı olun. Çocuğunuzun zorlandığı noktalarda, inat veya pes ederek bırakması yerine daha iyi bir şekilde denemesini sağlamayı öğretin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 84

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 452

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 423

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 509

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 842

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön