Çocuğunuzla seks hakkında konuşmak

Mastürbasyon. Testis. Vajina. Klitoris. Lafı dolandırmaya ne gerek var ki? Bunlar, cinsel eğitime dahil edilmesi gereken gerçek kelimeler.

Çocuğunuzla seks hakkında konuşmak

Ebeveynler için cinsel eğitimin rahat ya da kolay bir yolu yok. Seks ve zevk hakkında etkili bir konuşma, yalnızca yüz yüze, dürüst ve doğru bir şekilde yapılabilir. Ve emin olun, bu gecikmeden yapılması gereken bir konuşma. 

Çocuklara büyüme süreçleri boyunca seksin yalnızca temelleri öğretilirse eğer, sorularına yanıtlar bulabilmek için internete, medyaya ve arkadaşlarını yöneleceklerdir. Cinsellik keşfinin en önemli bölümlerinin sorumluluk, sınırlar ve onay olduğunu anlayamadan büyüyecekler.

Eğer bu konuşmayı yapma fikri, dehşete düşmenize sebep oluyorsa, kendinize şu soruyu sorun: “Çocuğumun sağlıklı ve normal bir cinsel ilişkinin ne olduğunu anlayarak büyümesini istiyor muyum?”

Siz, oturduğunuz yerde ailece bu konuyu nasıl ve ne zaman açacağınızı düşünedurun, çocuklarınızla seks ve zevk hakkında neden hemen şimdi konuşmanız gerektiğine dair 3 sebep sıralayalım biz.

 

 • Seks hakkında konuşma becerilerini ve ihtiyaçlarını desteklediğinizi gösterir:

Eğer çocuklarınız kendileriyle ve partnerleriyle sağlıklı cinsel ilişkiler yürütebilecek şekilde büyüyeceklerse, o halde bu konu hakkında konuşabilmeleri gerekir. Tıpkı diğer konularda olduğu gibi; çocuklarınıza yalnızca para kazanıp biriktirmelerini söyleyemezsiniz. Sağlıklı finansal alışkanlıklar edinebilmeleri için bunun neden gerekli olduğunu ve nasıl yapabileceklerini açıklarsınız. 

 

 • Cinselliklerini, duygusal ve fiziksel açıdan keşfetmeye hazır oldukları anı tespit edebilmelerine yardımcı olursunuz:

Çocuklarınızın, zevkin, sadece biriyle birlikteyken kazanılabildiğine inanarak büyümelerini engellemek için öncelikle kendi bedenlerini tanımaları gerekir. Kişinin kendi bedeni içerisinde rahat olması, ileride utanç gibi duygulara kapılmasını engeller. Çocuklarınızla, sanki eski bir makinenin parçalarıymış gibi bedenleri hakkında konuşmaktansa, onlara bedenlerini gerçekten tanımalarının ne kadar önemli olduğunu açıklayın. Bu konuşma, çocuğunuz söylediklerinizi tamamen kavrayabilecek olgunluğa erişene dek, zamanla ve küçük dozlarla yapılabilecek bir konuşmadır.

 

 • Seks hakkında açıkça konuşabilmek ve kendinizi tanımak, partnerinizle de aynı şekilde iletişim kurabilmenizi sağlar:

Bu, beraberinde sağlıklı ilişkiler ve deneyimler getirir. Çocuğunuzla yıllarca bu konu hakkında konuştuğunuzdan, partneriyle seks hakkında konuşurken kendine güveni tam olacaktır. Riskli cinsel deneyimler getirecek kişileri ve durumları saptamada başarılı olacaktır. Çocuklarımıza isteklerini ve ihtiyaçlarını açıkça dile getirebilmeleri için gereken becerileri geliştirmelerine yardım ederek, gelecekteki partnerleri tarafından kullanılmaları riskini azaltabiliriz. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 2643

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 6621

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4157

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 6001

 • Vintage giyim önerileri
  Vintage giyim önerileri

  Süresi : 02:55 İzlenme : 758

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön