Disiplin konusunda pratik öneriler

Çocuklarla iletişimi kaybetmeden eğitim vermek zordur. Soru sormaktansa seçenek sunmanın daha iyi bir yöntem olduğunu artık biliyoruz. Disiplin konusunda size yardımcı olacak pratik örnekleri araştırdık...

Disiplin konusunda bir de bunları deneyin!

Küçük çocuklarla şu şekilde bir konuşma alışkanlığı kazanmak kolaydır: "Oturmak ve yemeğini yemek ister misin?", "Şimdi giyinelim mi?", "Şimdi dışarı çıkma zamanı, tamam mı?"

 

Sorun şurada ki; 1 ile 3 yaş arasındaki çocukların doğal cevabı 'hayır' olacaktır. Böylece zavallı ebeveyn zaten zorunlu olan bir şey için çocuğunu ikna etmek zorunda kalacaktır. Bu argümanlarda binlerce kelime kullanılabilir. En iyisi seçenek sunmamaktır. Yemek zamanı geldiğinde, çocuğunuzu masaya taşıyın ya da yönlendirin ya da tuvaleti geldiğini fark ettiğinizde onu banyoya yönlendirin. Sormayın, davranın.

 

EBEVEYNLERİN YAPTIĞI 9 BÜYÜK HATA Çocuğunuz yaramazlık ya da asili... ÇOCUĞUNUZ ALAYCI DAVRANIŞLARLA NASIL BİR MESAJ VERİYOR? Çocuklardaki alaycı davranışlar ...

 

Değişimlerle başa çıkma

Çocuğunuzu tüm ilgisini verdiği şeyden uzaklaştıracağınız zaman, bunu nazikçe yapın:

 • Legoları ile oynamaya dalmışken, beslenme vakti gelirse, elindeki legoları da masaya taşımasına izin verin. Sonra kaşık ya da çatalı kullanacağı zaman elindekileri uzağa koyun.

 

 • Eğer uyuma vaktinde oyuncak köpeği ile oynuyorsa, 'haydi köpek ve sen yatağa, uyku vakti geldi' diyin ve onları yatağa götürün.

 

 • Eğer banyo yapması gerekirken hala oyuncak arabası ile yerlerde turluyorsa, 'şimdi banyoya doğru hızlı bir seyahate çıkma vakti' diyerek onu oyunla yönlendirebilirsiniz.

 

Çocuğunuzun yaptığı şeye ilgi gösterirseniz, sizinle işbirliğine daha meyilli olacaktır.

 

TATLI BİR DİSİPLİNE İHTİYACINIZ OLABİLİR Çocukların enerjik olmalarının, ... MUTLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRİRKEN...

 

Büyüdükçe konsantrasyonu artacak olan çocuğunuzu ayartmanız ya da yönlendirmeniz daha zor olacaktır. O zaman da küçük arkadaşça uyarıları devreye sokabilirsiniz. Örneğin; eğer çocuğunuz blokları ile bir araba garajı yapmakla meşgul ise, 'Arabalarını bir an önce garaja çek. Seni yatağa götürmeden önce onları içinde görmek istiyorum' diyebilirsiniz. Bu onu önceden uyarmadan, oyununun en heyecanlı yerinde aniden yatağa gitmeye zorlamaktan çok daha sağlıklı olacaktır.

 

Tüm bunlar elbette sabır ister ve doğal olarak her zaman sabırlı olamayabilirsiniz. Hiçbir ebeveyn olamaz. Elinizden gelenin en iyisini yapın yeter.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2495

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1164

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 373

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 688

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1841

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön