YGS başvuru rehberi - 4!

“Alternatif soru” sözü, azınlık okullarını davadan vazgeçirdi.

YGS başvuru rehberi - 4!

Üniversite sınavlarında 13 soru Din Bilgisi ve Ahlak Bilgisi dersinden çıkacak. Bu dersi ‘kendi dinlerine göre işleyen’ ve özel okullarda dersten muaf azınlık öğrencileri, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in ‘SBS’deki gibi alternatif soru olur’ sözleri üzerine yargıya gitmekten vazgeçti. Onlara puan kaybettirecek sorularda düzenleme olmazsa Galatasaraylı öğrenciler gibi onlar da yargıya gidecek.

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) bu yıl tartışmalı bir karara imza attı. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden üniversite sınavlarının ilk aşaması Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) Sosyal Bilimler Testi’nde 5, Lisans Yerleştirme Sınavları’nın Türkçe-Sosyal (TS) puanlarının oluşmasında etkili Sosyal Bilimler Sınavı’nda (LYS-4) ise 8 soru sorulmasına karar verdi.

 

Gerekçesi de bu dersin “zorunlu” dersler arasında yer alması. Ancak unuttuğu nokta, azınlık okullarında bu dersin her azınlığın inancına göre işlendiği ve özel okullarda okuyan azınlık öğrencilerinin de dersten muaf olduğu gerçeğiydi. Öğrencilerin “muaf” oldukları derslerden soru sorulmasının eşitlik ilkesine aykırı olduğunu söyleyen azınlık okullarında öğrenim gören öğrenciler, veliler ve okul yöneticileri tam dava açmaya hazırlanıyordu ki Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer bir açıklama yaptı. Seviye Belirleme Sınavları’nda (SBS) da bu dersten sorular sorulduğunu ancak azınlık okulu öğrencileri için bu sorular yerine “alternatiflerinin bulunduğunu” hatırlatarak, üniversite sınavlarında da aynı yöntemin izlenebileceğini dile getirdi. Dinçer’in bu sözleri üzerine azınlık okulu öğrenci, veli ve yöneticileri de dava açmayı erteleyerek beklemeyi tercih etti.

 

18 puana kadar kayıp

Konuştuğumuz bir okulun yöneticisi, “Bir puanın bile sıralamalarda yer değiştirdiği bir sınavdan söz ediyoruz. Bu sorularla öğrencilerimiz en az 6 ile 18 puan kaybederler. Dava açtığımızda kazanırız. Bir sıralama sınavında eşitsizlik yapılamaz. Ancak düzenleme yapılacağı belirtildiği için bekliyoruz” dedi.

 

Galatasaray’ı izleyecekler

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan da özel okullarda bu dersten azınlık öğrencilerinin muaf olduğunu söyleyerek, “İşlemedikleri konulardan sınava alınamazlar. Dava açıldığı zaman kazanırlar. Yükseköğretime geçişte öğrencinin din bilgisine neden ihtiyaç duyulduğunu anlamıyorum” diyerek kararı eleştirdi. Azınlık öğrencileri bu sorulara alternatif konmadığı takdirde tıpkı Ortaöğretim Başarı Puanı’nın (OBP) uygulanmasında yürütmeyi durdurma istemiyle Danıştay’a başvuran Galatasaray Lisesi öğrencileri gibi dava açmayı planlıyor. Çünkü sınavlara katılan adayların “Ben bu dersin sorularını boş bırakayım” diyebilme lüksü yok.

 

Adaylar arası uçurum

Bir puanın bile sıralamada adayların yer değiştirmesine yol açan bir sınavda 18 puana kadar etkili olacak bu sorular adaylar arasında büyük uçurumun açılmasına neden olacak.

 

Haber: Pervin Kaplan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2584

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1281

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 418

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 718

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1862

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön