Barajı aşamayan öğrenciler için çözüm yolu!

Bu yıl yapılan ÖSYM sınavlarından sonra barajı aşıp lisans programlarına yerleşmeye hak kazanan öğrenci sayılarında çarpıcı bir düşüşün olması yerleştirme sınavlarının başladığı tarihten itibaren en yüksek kontenjan artışı olan bu dönemde daha çok etkili oldu.

Barajı aşamayan öğrenciler için çözüm yolu!

Üniversiteler, tercih danışmanları ve yerleştirme ile ilgili herkes bu duruma çözüm yolu getirme çabasındalar. Baraj puanının düşürülmesi en çok önerilen çözüm yollarından biri. Ancak bu bir geçici çözüm yolu. Eğer gelecek yıl içinde aynı formül kullanılırsa uzun vadede orta öğretim kalitesinin artması çok zor olur. Bu konu ayrı bir tartışma meselesi.

 

Bence bu yıl YGS sınavında barajı aşıp LYS sınavlarına girmeye hak kazanan öğrencilerden barajı aşamayan öğrenciler için çözüm yolu Meslek Yüksekokullarına kayıt yaptırmalarıdır. Böylece 1 yıl boyunca gelecek yılın sınavlarına hazırlık yapmak yerine yüksek öğretim sürecine başlamış olacaklar.

 

Şöyle bir örnek verilebilir: İşletme okumak isteyen ancak barajı aşamayan bir öğrenci rahatlıkla bir Meslek Yüksekokulun işletme ile ilgili bir programına kayıt yaptırabilir ve isteğe bağlı olarak bu yıl İngilizce hazırlık okuluna devam edebilir. 2 yıl sonra Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girerek 4 yıllık bir lisans programına geçiş yapabilir. Bir yıl bekleyip tekrar LYS sınavına girerek barajı aşmayı planlayan bir öğrencinin 2 yıl sonra DGS sınavında başarılı olma planı yapması çok makul olur.

 

Zaten 1 yıl sonra girdiği LYS sınavında başarılı olma garantisi olamaz. Yüksek öğretim kalitesinin en yüksek olduğu ülkelerden bir olan A.B.D.’de istediği lisans programına giremeyen öğrencilerin kullandığı çözüm yolu budur. Üstelik hem okul parası hem de evine yakın bir okula giderek ilk 2 yıl öğrenim masraflarının düşmesi bu çözüm yolunun avantajlarından biri olmasında dolayı lisans programlarına girmeye hak kazanan öğrencilerin bile kullandığı bir yoldur. Eğer YÖK DGS sınavını kaldırıp önlisans programlarından lisans programlarına yatay geçiş için şartları belirler ise bu çözüm yolu daha anlamlı olur.

 

Kısacası uzun vadede problem yaratacak çözüm yolları arayacağımıza öğrencilerimize yapıcı çözüm yolları önermek daha akılcı olur. Kararları ne olursa olsun yüksek öğrenimden faydalanmak isteyen tüm öğrencilerimize bir şekilde üniversite eğitimi kapılarını açmamız gerekir.

 

Prof. Dr. Enar Tunç

Rektör Yardımcısı

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 167

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1267

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1575

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 757

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1031

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön