Üniversite adayarı LYS -1 ve LYS - 5 sınavlarını atlattılar!

Çok işlemli, uzun sorular zaman aldı!

Üniversite adayarı LYS -1 ve LYS - 5 sınavlarını atlattılar!

619 bin gencin girdiği Matematik Sınavı’nda (LYS-1) en çok geometri soruları zorladı. Sınavda hem birkaç işlem yaparak sonuca gidilebilen hem de YGS’nin Türkçe testindeki gibi uzun paragraflı sorular gençlere zaman sıkıntısı yaşattı SONUÇLARI lisans programlarına tercihlerde kullanılan 5 ayrı oturumhalinde gerçekleştirilen ve 871 bin 313 gencin başvuruda bulunduğu Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ilk ikisi Matematik (LYS-1) ve Yabancı Dil (LYS-5) sınavları dün 81 il merkeziyle Lefkoşa’da yapıldı. Bugünse Sosyal Bilimler (LYS-4) sınavı var. Kalan son iki sınav ise haftaya yapılacak.

Altın oran mezunları zorladı!
Dün sabah saat 10.00’da başlayan, matematikten 50 ve geometriden 8’i analitik geometri olmak üzere 30 sorunun yer aldığı iki test kitapçığı kullanılan LYS- 1’e 619 bin 133 aday girdi. 120 dakika süren sınav “çok işlemli”, bazıları YGS’nin Türkçe testini aratmayan uzun sorularıyla gençlere “zamanında tamamlayamama stresi” yaşattı. Geometride sorulan “altın oran” sorusuysamüfredata bu yıl girdiği için lise son sınıf öğrencilerince çözülebildi. Tıp,mühendislik gibi sayısal programlar içinMF, hukuk, işletme gibi eşit ağırlık puanıyla öğrenci alan programlar için TM puanlarının oluşmasını sağlayacak olan LYS-1 ile ilgili uzmanları çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

Uzmanlar nasıl değerlendirdi?
Fem Dershanesi
Sürpriz soru geometrideki ‘altın oran’ sorusuydu. Mezunlar yapamadı. Uzun paragraflı sorular vardı. Sonuca ulaşmak için eski sınavda tek işlem yapılırken, bu kez 3 işlem yapılması gerekiyordu. Matematikte 18 soruyu herkes çözebilirdi, 23 orta, 6 tane zor, 3 tane çok zor soru vardı.

Final Dergisi Dershanesi
Matematikte birkaç tane seçici soru vardı. Çok kolay denebilecek soruların sayısı geçen yıla göre azdı. Geometri de uzun işlemler gerektiren sorular vardı. Zorluğundan değil ama bu uzun işlemler yüzünden öğrenciler süreyi yetiştiremedi. Geometride seçici soru çoktu.

Fen Bilimleri Dershanesi
Matematik iyi seçilmiş orta ve zor sorulardan oluştu. 12 temel matematik sorusu vardı, onlar bile o kadar kolay değildi. Geometri, geçen yıla göre daha fazla bilgi ağırlıklıydı.

Hazırlayan: Pervin Kaplan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 261

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1406

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1681

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 789

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1046

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön