İki yaşındaki çocuklar neden meydan okur

İki yaşında ki çocuğunuzun ailenin kurallarını anlamaya ve kendi yapabileceklerini algılamaya çalışmaktadır.

İki yaşındaki çocuklar neden meydan okur ve sizi dinlemesini nasıl sağlayabilirsiniz?

Çocuğunuz küçük bir bebekken, sizin ve kendisinin ayrı birer varlık olduğundan habersizdi. O zamandan bu zamana fiziksel, mental, duygusal olarak çok gelişti. Artık kendisini bir birey olarak görüyor. Kendi kişiliği, vücudu ve duyguları var. Yaptığı işleri kendi yöntemleriyle yapmak istiyor.

 

İki yaşında ki çocuğunuzun sizin sinirlerinizi test ettiğinden hiçbir şüphe yok, ama düşündüğünüz gibi değil. Bu yaştaki çocuk artık kendisinin bir birey olduğunun farkına varmaya başlamıştır ve içinde olduğu mücadele de bu yüzdendir. 2 yaş sendromu olarak ifade edilen duygu durumu çocuğun içindeki bağımsız kişiliğin ortaya çıkma çalışmaları yüzündendir. Tam olarak bu sebepten çocuklar bu yaş dönümünde her şeyi kendileri yapmak isterler. Ebeveynlerin yapabileceği en iyi şey çocuğun gelişmekte olan bağımsızlık arzusuna ve becerilerine destek olmaktır. Bu destek bazen bir çorabın giyilmesi 15 dakika sürse bile sabırla beklemek şeklinde ya da çorba içilirken her yere dökülse bile bunun çocuğun gelişimi için önemini kavrayıp sinirlerinize hakim olma şeklindedir. 

 

Bu yaşta ki bir çocuk istediği şey istediği anda olsun ister. Sizin istediğiniz şeyi yaptığında ise kendinden ödün vermiş gibi hisseder. Ayrıca kuralların nasıl tanımlandığını bilmek isterler. “Acaba buraya otursam bana geri çekil derler mi? Uzak durma ne demek? Ne kadarlık bir uzaklıktan bahsediliyor?” Ve ne olursa olsun size gerçekten çok ihtiyacı vardır.Kendinize şunu hatırlatın: Çocuğunuzdan ne bekliyorsunuz? Büyük ihtimalle çok bir şey değil.Onun itaatsizliği karşısında dehşete düşmek yerine farklı bir düşünce tarzı benimseyin. Evinizi “hayır” sözünün çok olmamasını sağlayın. Her istediğini yapmasına izin vermeyin: Kristallerinizle oynamasını istemiyorsanız onların çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yerde kilitli olduğundan emin olun. Böyle küçük noktalar uzun sürecek olan ebeveynlik yolculuğunuzu kolaylaştıracaktır. Ne olursa olsun 2 yaşında ki çocukların oldukça komik olduğunu unutmayın ve eğlenmeye çalışın.

 

uzman görüşü videosu burada. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2580

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1275

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 417

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 716

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1862

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön