Çocuğunuzun doğru beslenmesi için...

Beslenme her canlının gelişiminde doğal bir ihtiyaç. Ama yemeğin aynı zamanda duygularla da yoğun biçimde ilintili olduğunu unutmamak gerekir.

Çocuğunuzun doğru beslenmesi için...

 

Annelerin, bebeğin yeterince yiyip yemediğine dair kaygıları, çoğunlukla ‘İyi anne’ olabilmekle doğrudan ilişkili. Anne bu kaygısıylA fazlasıyla meşgulken bebeğin başka gereksinimlerini de acıkma olarak yorumlama eğiliminde olabilir. Uzmanlar çocuklarınızın sağlıklı beslenebilmesi için size birkaç öeride bulunuyor.

 

Zorla beslemeyin!

 

Çocukların 2 yaşlarından sonra, büyüme hızları yavaşlar. Eskiye nazaran daha az yemek yerler. Buna bağlı olarak, kilo almalarında eski hız kaybolur. Bu durum aslında çok doğal. Bu aşamada anneler panikler ve çocuklarını zorla beslemeye çalışırlar. Çocuk da doğal olarak bunu reddeder. Anne-babanın çocuğu yemek yeme konusunda tehdit etmesi yeme problemleri çıkmasına yol açar. Ne yapmak gerekir?

 

Çocuğu sevmediği yiyecekler için zorlamamak, duygusal ve fiziksel olarak cezalandırmamak gerekir. Çocuğunuza model olmayı deneyerek kesin kararlı ama yumuşak bir disiplin sergilenmesi gerekir.

 

Çocuğa senin için hazırladığım bu yemeğin tadına bakarsan çok mutlu olurum denmesi iyi olur. Ama ‘Hadi benim için ye.’ Türü cümleler kullanmamanız gerekir.

 

Beslenmede sağlık faktörü çocuklar için belirleyici değil. Bir anne 5 yaşındaki kızına, ‘Peynir yemezsen dişlerin çürür’, ‘Bak ıspanak da demir var ama’ dediğinde, bu sevecen tavsiye iyi niyetli ve doğru olur. Ama tamamen etkisiz bir yöntem. Çocukların gelecek kavramı bizimkinden farklı olur. Onlarda şu anda bir yiyeceğin tadının hoş oluşu veya olmayışı gelecekteki olası sonuçlardan daha belirleyici. Beslenme eğitiminin bir davranış değişimine neredeyse hiç etkisi yok.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 28

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 407

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 355

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 488

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 817

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön