Çocukların sosyal gelişiminde oyunun etkisi

Oyun nesneleri çevreyi tanıma, nesnelere farklı işlevler yükleme gibi becerileri geliştirmeyi sağlar.

Çocukların sosyal gelişiminde oyunun etkisi

Oyun deyip geçmemek gerekiyor.

Çocuklarınız için oyun, dış dünyayı tanımak ve anlamlandırmak için en önemli araç. Bu sayede kendilerini nasıl ifade edeceklerini ve nasıl karar vereceklerini öğrenirler. Paylaşma, iş birliği yapma ve toplu yaşam kurallarını oyunlar onlara gösterir. Bunların yanı sıra çocukların oyun sırasında değişik sosyal rollere girmesi (oyunda anne olmak, baba olmak...) empati kurmalarına katkı sağlar.

 

Yine oyun nesneleri çevreyi tanıma, nesnelere farklı işlevler yükleyerek (kalemi kaşık olarak kullanmak gibi) yaratıcılık ve problem çözme becerilerini geliştirmeyi sağlar. Bedensel olarak kas gelişimine de olumlu etkisi vardır.

 

Oyunun ruhsal açıdan en önemli katkısı çocuğun boşalım yaşamasını sağlamasıdır. Oynayarak kafası dağılır ve yaşadığı duygusal sıkıntıları oyun yoluyla boşaltma, asıl duygularını ifade etme fırsatını bulur.

 

Yaş Gruplarına Oyuncak Seçimi

 
İlk oyuncaklar görme ve işitme duyularına hitap etmeli. Doğumdan itibaren bebeğiniz ses, şekil ve renklere karşı çok hassas. Dolayısıyla ilk oyuncakları öncelikle görme ve işitme duyularına yönelik oyuncaklar olmalı. Renkli çıngıraklar, dönenceler ses çıkartan oyuncaklar gibi.

 

Oturmayı başardıktan sonra çevresi genişleyen miniğinizin oyuncakları arasında ilk sırayı küpler ve çıngıraklar alır. Bu dönemde avuç ile kavradığını göz önüne alarak avucuna sığacak büyüklükte parçaları olan oyuncaklar seçin. Ayrıca yutamayacağı, burun deliğine sokamayacağı oyuncaklar almasına özen gösterin. Yaralanmayacağı, emniyetli oyuncaklar olmasına dikkat edin.

 

Çocuklar oyuncak diye beğendiği nesnelere yönelebilir bazen çocuğunuzun oynadığı şey oyuncak olmayabilir. Bir tülbent, bir battaniye ya da yanından ayırmadığı küçük yastık oyuncak yerine geçebilir. Ondan ayrılmak istemez ve sürekli yanında gezdirir. Onu bırakmasını söylerseniz asla bırakmaz. Bir yerde unutursa ağlama krizine girer.

 

Yürümeye başlama ile birlikte oyuncaklardan çok ev eşyaları dikkatini çeker. Bebeğiniz için ulaşabildiği alanları keşfetmek şu sıralar önemli. Küplerle kule yapmak, oyuncak parçalarını bir yerden bir yere taşımak, nesneleri yer değiştirmek onu eğlendirir. Keşfetmesine izin verin.

 

Bu dönemde hareketin amacından çok, yapılmasından doğan keyif ön plana çıkar. Parmaklarının gelişimi de arttığından büyükn parçalı, takılıp çıkarabilecek lego türü oyuncaklar yararlı olur. Yürüme davranışını destekleyecek çekip itebileceği tekerlekli oyuncaklar ilgisini çeker. Topla oynamak da hareket gelişimlerine yardımcı olur.

 

Su ile oyun

 
Suyla oynamayı hepimiz severiz. Çocuğunuz da suyla oynarken çok eğlenir. Su, dokunma duyusuna yönelik deneyim ve keşif olanağı sağlar. Dikkatini toplamasına yardım eder. İçe kapanık bir kişilikteyse hareketlenip sosyalleştirir, çok yaramzsa sakinleştirir. Suyu banyo yapmak ve temizlik amaçları dışında da oyun malzemesi olarak kullanırsanız yararlı etkilerini çocuğunuzda fark edersiniz.

 

Oyuncak alırken şunlara dikkat edin:

 

Pillerine dikkat edin. Rastgele seçilen oyuncaklar miniğinizin hayatını tehlikeye sokabilir!


Cinsiyet ayrımı yapmayın (kız çocuğa araba, erkek çocuğa bebek alınabilir)


Fazla oyuncak almayın.


Bebeklik döneminde alınacak oyuncakların kırılmayan, yumuşak, emniyetli, yıkanabilir cinsten olmasına özen gösterin.
Küçük yaşta parçaları büyük, yaş ilerledikçe parçaları küçük oyuncaklar seçin.

Astım, alerji riski olan çocuklarınıza tüylü oyuncaklar vermeyin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 2390

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 6335

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4007

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 5939

 • Vintage giyim önerileri
  Vintage giyim önerileri

  Süresi : 02:55 İzlenme : 704

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön