Şiddet içerikli oyunlar aslında zararlı değil!

Hollanda’da yapılan yeni bir araştırma, şiddet içerikli bilgisayar oyunlarının çocuklarda agresifliğe neden olmadığını ortaya çıkardı.

Şiddet içerikli oyunlar aslında zararlı değil!

2000’li yılların başlarından beri uzmanlar, şiddet içeren video oyunları ile ilgili ebeveynleri uyarıyordu. Kavga, dövüş ve savaş temalı oyunların çocuklardaki agresifliği tetikleyebileceği, depresyon ve kaygı bozukluğu gibi durumlara neden olabileceği öngörülüyordu. Gün geçtikçe sayısı artan oyunlar ve bu tür oyunları tercih eden çocuklarla birlikte; bu oyunları oynamanın ne tür etkileri olabileceğine dair yapılan araştırmalar da çoğaldı.

 

En son Hollanda’da yapılan araştırma, Nisan 2017’de “Gençlik ve Ergenlik Dergisi”nde yayınlandı. Video Gaming and Children’s Psychosocial Wellbeing: A Longitudinal Study (Video Oyunları ve Çocukların Psikolojik Sağlığı: Boylamsal Bir Araştırma) adlı araştırmada 1 yıl boyunca, yaşları 7 ila 12 arasında değişen 194 çocuk gözlemlendi. Şiddet içeren oyunları oynayan çocuklarda 1 yıl içinde agresiflik ya da olumsuz sosyal davranışların geliştiğine dair herhangi bir bulguya rastlanmadı. Çocukların bazılarında depresiflik ve kaygı durumu içeren ruh hali değişimleri de gözlendiğini belirten araştırmacılar, bu değişimlerin ebeveyn kontrolü ile üstesinden gelinebilecek durumlar olduğunu açıkladı.

 

 

Bilgisayar oyunları oynayan çocuğa nasıl yaklaşmalı?

Uzmanlar, ergenlik öncesi çağda video oyunlarına düşkün olan çocukların iyi gözlemlenmesi gerektiği konusunda hemfikir. Çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde bu oyunların keyfini sürmesini desteklemek için:

 

 • Evde video oyunları oynayarak geçirebileceği zamanı beraber belirleyin. Her gün ya da haftanın belirli günleri, belirlediğiniz bir süre boyunca oyun oynamasına izin verin. Sınırsız oyun hakkı, oyun başında geçirdiği zamanı fark etmemesine neden olabilir.

 

 • Video oyunları dışında da ilgi alanlarına yönelmesi için çocuğunuzu cesaretlendirin. İlgisini çeken bir spor ya da sanatla ilgilenmesi için haftanın belirli günlerinde katılabileceği kurslar ve etkinlikler bulun.

 

 • Ailece kaliteli zaman geçirmeye özen gösterin. Düzenli olarak birlikte yemek yemek, ortak ihtiyaçlarınızın giderildiği alışveriş, temizlik gibi etkinliklere onu da dahil etmek, ailece geçirilen zamandan keyif almasını sağlayacaktır.

 

 • Online oynanan oyunlarda başka oyuncularla da iletişim halinde olacağından, olumsuz davranışlara maruz kalmaması için çok sık olmaması koşuluyla, arada sırada oyun oynarken onunla birlikte oturun, neler yaptığını sorun, oyunlar hakkında bilgi edinin.

 

ÇOCUĞUNUZ BİLGİSAYAR OYUNU OYNUYORSA... Bilgisayar oyunları şiddeti mi k... ÇOCUĞUM BİLGİSAYAR BAŞINDAN KALKMIYOR “Çocuğum bilgisayar başından kal...

 

Çocuklar için zararlı olabilecek oyuncaklar
+8
1-Pervaneli oyuncaklar Helikopter ve benzeri pervaneli oyuncaklar, çocuklarınız için tehlikeli olabilir. Küçük çocuklar kolaylıkla parmaklarını otomatik çalışan pervanelere kaptırıp yaralanabilirler. Bu yüzden pervaneli bir oyuncak alırken çocuğunuzun yaşına uygun ve yumuşak malzemeden üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek taşıma yöntemleri
  Bebek taşıma yöntemleri

  Süresi : 43:12 İzlenme : 1123

 • Bolonez soslu erişte!
  Bolonez soslu erişte!

  Süresi : 03:15 İzlenme : 944

 • Diş bakımı nasıl yapılmalıdır?
  Diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

  Süresi : 01:36 İzlenme : 1501

 • Neden limonlu su içmeliyiz?
  Neden limonlu su içmeliyiz?

  Süresi : İzlenme : 8351

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 2512

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön