Siber zorbalık nedir?

Siber zorbalık çocuklar için pek çok ailenin düşündüğünden çok daha büyük bir tehdit. Gelin detaylara bakalım.

Çocuğunuz siber zorbalık ile karşı karşıya olabilir

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, Samsung Electronics Türkiye iş birliğiyle, BTK'da düzenlenen 'Siber Zorba Olma!' kampanyasının tanıtım toplantısında, siber zorbalığın bilgi iletişim teknolojileri aracılığıyla bir bireyin ya da grubun diğerlerine yönelik düşmanlık, korkutma, tehdit, sindirme, taciz amaçlı yazılı veya görsel iletileri kasıtlı ve düzenli bir şekilde göndermesi olarak ortaya çıktığını söyledi.

 

BTK Başkanı Sayan, “Dünyada ve ülkemizde özellikle 2010 ve sonrası siber zorbalıkla ilgili yapılan çalışmalara göre, internet kullanıcılarının Kanada'da yüzde 21'i siber zorbalığa maruz kalırken, yüzde 69'u siber zorbalığa tanıklık etmiş. İngiltere'de bu rakam yüzde 20 ve üzeri olarak kayıtlara geçerken, ülkemizde ise siber zorbalığa maruz kalanların oranı yüzde 20. Amerika'da siber zorbalıkla mücadele etmek zorunda kalanların yüzde 20'si intiharı düşünmüş” diye konuştu.

 

Son 2 yılda siber zorbalıkla ilgili yapılan çalışmalara değinen Sayan, bununla karşı karşıya kalanlarda depresyon, özgüven kaygısı, korku, üzüntü, hayal kırıklıkları, utanç, alkol ve uyuşturucu kullanımı, güvensizlik, eğitim hayatında başarısızlık, okuldan kaçma ve yalnızlık hissi gibi olumsuz durumların ortaya çıkabildiğine dikkati çekti ve “Siber zorbalıkla mücadelede özellikle eğitimcilere, ailelere, gençlere, STK’lara, özel sektöre, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına çok önemli görev ve sorumluluk düşüyor. Yakında resmi olarak tanıtımını yapacağımız internet yardım merkezimiz var ve bu merkezin internet üzerinden hizmet verecek olan web portalının 10 ana başlığından birisi de siber zorbalık. Gezici Güvenli İnternet Tırı projemizi yakın bir zamanda hizmete alacağız” dedi.

 

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü ve Bilişim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emel Baştürk Akca ise siber zorbalığın yaygınlığını ve yarattığı sonuçları ortaya koymak amacıyla Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) desteğiyle yürütülen araştırma projesinin sonuçlarından bahsetti. Proje kapsamında 7 ilde 7. ve 8. sınıfa devam eden bin 400 öğrenciye anket yapıldığını bildiren Akca, şunları söyledi: “Siber zorbalık mağdur ve faili olma durumunun her ikisinde de ilk sırada yer alan İstanbul’da sibermağdur/kurban oranı yüzde 20’ye yaklaşırken, siber zorba olma oranı ise yüzde 15’i geçmektedir. Ayrıca siber zorbalık deneyimlerinin internet kullanım sıklığıyla doğru orantılı olduğu görülmüştür. Araştırmanın diğer bulguları öğrencilerin siber zorbalık konusunda yeterince farkındalığa sahip olmadığını, bu nedenle siber zorba ve kurban olma oranlarının daha yüksek olabileceğini göstermektedir. Samsung ve BTK öncülüğünde başlatılan 'Siber Zorba Olma! #farkinavar' hareketi, siber zorbalığın önlenmesi ve çocuklar ve gençlere siber zorbalıkla baş etme becerisi kazandırılması açısından hayati önem arz ediyor.”

 

 

Siber zorbalık ne demek?

 

Kaspersky Lab ve iconKids & Youth tarafından gerçekleştirilen Growing Up Online – Connected Kids (internette büyümek – internetteki çocuklar) adlı araştırmaya göre, siber zorbalık çocuklar için pek çok ailenin düşündüğünden çok daha büyük bir tehdit. Siber zorbalığın genç kurbanların çoğunun üzerindeki sonuçları ciddi sağlık ve sosyalleşme problemlerine sebep oluyor.

 

Siber zorbalık internetteki çocuk ve gençlerin karşılaşabildikleri, bilinçli gözdağı, zulüm veya suistimal anlamına geliyor. İlginç bir şekilde 8-10 yaş arası çocuklar, bu konuda ailelerinden daha bilinçliler. Çalışmaya göre çocukların yüzde 13’ü, ailelerinde yüzde 21’i siber zorbalığın zararsız olduğunu düşünüyor. Aynı zamanda ankete katılan çocukların yüzde 16’sı internet zorbalığından, gerçek hayat zorbalığından daha fazla korktuklarını dile getirirken; yüzde 50’si ikisinden de aynı derecede korkuyor.

  

Siber zorbalıkta ailelere düşen görevler nelerdir?

 

Aileler siber zorbalığın tehlikelerini küçümsememeliler. Çalışma; çocukların yalnızca yüzde 4’ünün internette zorbalığa maruz kaldığını ortağa çıkarmış olabilir - gerçek hayatta zorbalığa uğrayan çocuk oranı yüzde 12, fakat 10 vakadan 7’sinin sonuçları travmatik.

 

İnternet zorbalığı çocukların duygusal sağlığını ciddi anlamda etkilemiş durumda. Mağdurların yüzde 37’nin ailesi çocuklarında düşük özgüven bulunduğunu, yüzde 30’u çocuklarının okuldaki performanslarında düşüş gördüğünü, yüzde 28’i de çocuklarının depresyona girdiğini belirtiyor. Ek olarak ailelerin yüzde 25’i çocuklarının uyuma alışkanlıklarının bozulduğunu ve kabus gördüklerini söylüyor. Başka bir yüzde 26’sı çocuklarının diğer çocuklarla iletişimden kaçındıklarını fark ettiklerini dile getiriyor. Yüzde 20’si ise çocuklarının anoreksi hastalığına yakalandıklarını belirtiyor.

 

Aynı şekilde endişelendirici bir başka sonuç ise, istatistiklerin çocukların yüzde 20’sinin internette başkalarının zorbalığa maruz kalmasına tanık olduklarını, üstelik bu vakaların yüzde 7’sinde zorbalığa ortak olduklarını göstermesi. Anket çocukların genelde siber zorbalık kurbanı olduklarını ailelerinden sakladıklarını gösteriyor. Bu aileler için çocuklarını koruma görevini daha da zor hale getiriyor. Neyse ki onları korumak yine de imkansız değil.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 2501

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 6441

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4071

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 5965

 • Vintage giyim önerileri
  Vintage giyim önerileri

  Süresi : 02:55 İzlenme : 728

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön