Yemeyen çocuğunuzla inatlaşmayın

Psikolog Dilber Demir Baydar, özellikle yemek yeme konusunda çocukla inatlaşmak yerine eğitici ve örnek olmak gerektiğini söyledi

Yemeyen çocuğunuzla inatlaşmayın

Anne babaların küçük çocuklarla ilgili en çok şikayet ettikleri durumlardan biri, çocukların yemek yemeyi reddettiği zamanlardır. Mersin’de düzenlenen bir etkinlikte çocukların yeme alışkanlıkları üzerine bilgiler veren Psikolog Psikolog Dilber Demir Baydar ve Diyetisyen Ayşe Şahika Karagöz, ailelerden gelen soruları yanıtladı.

 

En çok “çocuğum yemek yemiyor” şeklinde yakınan ailelere “İnatlaşırsanız, çocuk inadına yemek yemez. Ama eğitici ve örnek olursanız, zamanla yeme alışkanlığı gelişir" diye cevap veren Psikolog Dilber Demir Baydar, özel eğitime ihtiyaç duyan engelli çocukların ailelerine de "Çocuğunuzun yapabileceği şeyleri yapmasını sabırla bekleyin. Unutmayın ki siz her zaman yanında olmayabilirsiniz" dedi: “Engelli çocukların sevilme, beğenilme, övülme gibi gereksinimleri vardır. Başarılı olduğu için çocuğunuzu ödüllendirin. Öğrenilecek her şeyin tekrarlarla alışkanlık haline getirilmesine dikkat edin."

 

Seminerde konuşan Medical Park Tarsus Hastanesi Diyetisyeni Ayşe Şahika Karagöz ise çocuklarda tek çeşit beslenmenin yanlışlığına vurgu yaparken, çocukların yetişkinler kadar çok yemeğe ihtiyaç duymadığını da kaydetti. Otizmli çocukların beslenmesiyle ilgili bilgiler de veren Karagöz, "Otizmli çocuklara inek sütü ve ürünleri verilmemeli. Onun yerine keçi sütü ve keçi sütüyle yapılmış ürünler tüketmesi sağlanmalı" diye konuştu.

 

OTİZM NEDİR? Ahmet Aydın, 7’den 70’e adlı kit... YEMEK YEMEYEN ÇOCUKLARA NASIL YAKLAŞILMALI? Yemek yemeyen çocuklara nasıl ya...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 500

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1826

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2086

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 932

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1114

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön