Boşanmış çiftlerin çocuklarının yaşadığı mücadeleler

Boşanmış çiftlerin çocuklarının itiraf etmeyecekleri ama yüzleştikleri bazı problemler...

Boşanmış çiftlerin çocuklarının yaşadığı mücadeleler

Ebeveynleri ayrılan çocuklar sadece kendilerinin anlayacağı pek çok mücadele verir. Çoğu çocuk anne babasının boşanmasından kendini sorumlu tutmaya ve sevilmediğini hissetmeye meyillidir. Üzgün , mutsuz, kızgın olabilir; davranışsal ve duygusal problemler yaşayabilirler. İşte itiraf etmeyecekleri ama yüzleştikleri bazı problemler:


1. Etraflarına duvarlar örerler
Başka insanların da ebeveynleri gibi uzaklaştığına şahit olmaktan çekinirler. Kendilerini güvende hissetmek isterler. Bunu sağlamak için de etraflarına duvarlar inşa eder ve insanların kendilerine yakınlaşmasını önlemeye çalışırlar.

 

2. Kendilerine ait olan eşyalara fazlasıyla bağlanırlar
Bu tavır da onlar için bir güvenlik arayışıdır. Ebeveynleri ayrılırken, eşya ve mal paylaşımının önemine şahit olurlar ve kendi sahip olduklarını her zaman korumak zorunda hissederler.

 

 

3. Bir ebeveyni diğerine tercih ederler
Her ne kadar bunu yapmak istemeseler de bir ebeveyne diğerinden daha fazla yakınlık duyabilirler. İhtiyaçlarını karşılayan ya da daha iyi iletişim kuran tarafı tercih etmekten çekinmeyeceklerdir.

 

4. Bağlanmaktan korkarlar
Etraflarındaki insanlarla bağ kurmak zorunda olduklarını fark etseler de bağımlılık onları şaşırtır, ürkütür. Ebeveynlerinin yaşadığı tatsız deneyimi kendi hayatlarında tekrarlamak istemezler.

 

5. Aldatanları sevmezler
Bir ebeveynin diğerini aldattığı için boşandıkları düşüncesi zihinlerinde sürekli büyür. Kendi ilişkilerinde sorumluluk almak onlar için çok değerlidir ve bunu karşılarındaki insanlardan da beklerler. Aldatan, yalan söyleyen insanlara tahammülleri yoktur.

 

6. Aşırı eleştireldirler
Çok fazla soru sorarlar. Başkalarına güvenmeleri zordur ve sürekli sadakatlerini sorgularlar. Küçük ayrıntılara aşırı anlam yükleyip, uzaklaşmak için bahane edebilirler.

 

 

7. İletişimi önemserler
Her haberi öncelikli almaktan ve detaylara inmekten hoşnut olurlar. Kısa cümleler onları telaşlandırır. Dürüstlük ve açık yüreklilik kuracakları ilişkilerde başroldedir.

 

8. Kardeşlerine bağlıdırlar
Etraflarındaki başka hiç kimsenin çektikleri acıyı paylaşamayacağını düşünürler. Kardeşlerinin de kendileri gibi aynı süreçlerden geçtiğini ve ne yaşadıklarını anladıklarını düşünürler. Birbirlerine destek olmaları gerektiğini bilirler. 

 

9. Sevilmek ve kabul görmek isterler
Anne babalarından yeterince ve eşit miktarda ilgi görmediklerine inanırlar. Tek istedikleri tam ve dolu dolu sevilmektir. Kendilerini önemseyen ve ulaşmaya çalışan insanlara ihtiyaç duyarlar.

 

 

10. Kusurları hakkında daha fazla endişelidirler
Herhangi bir arkadaşlık ya da ilişki kurmadan önce çok düşünürler. Hem karşılarındaki insanın özelliklerini hem kendilerininkini defalarca gözden geçirirler. Hata yapmaktan çekinir, kusurları için diğer çocuklara göre çok daha fazla endişelenirler.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 185

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 534

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 496

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 540

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 905

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön