Çocuğunuz cep telefonu için hazır mı?

Çocuğunuz cep telefonu istiyor ve siz almakta kararsız mısınız? Haberimiz size yardımcı olabilir...

Çocuğunuz cep telefonu için hazır mı?

Kendinize sormanız gereken 5 soru

 

Cep telefonu kullanımı için en uygun yaş nedir? Birçok ebeveynin ortak kanısı şu yönde: Aileniz için en uygun olan ne ise onu yapmanız gerekiyor. Örneğin çocuğunuz spor faaliyetlerine katılıyorsa ve onu almanız için sizi araması gerekiyorsa 9-10 yaşlar cep telefonu için uygun olabilir. Ya da ebeveynleri ayrı olan çocuklar, anne ya da babasını istediği zaman arayabilmek adına cep telefonuna ihtiyaç duyabilir. Evinizdeki sabit telefonu kaldırdığınızda kısa süreyle evde yalnız kalan çocuğunuzun yanında bir telefon olmasını isteyebilirsiniz. Ya da yalnızca çocuğunuzun cep telefonunu hak ettiğini düşünüyorsunuzdur. Ya da çocuğunuzun liseye kadar telefon sahibi olması için herhangi bir nedeniniz yoktur.

 

Çocuğunuza cep telefonu alıp almamaya karar vermeden önce aşağıdaki soruları kendinize sormanızda fayda var:


1. Çocuğunuz cep telefonuna neden ihtiyaç duysun? Okul dışı aktiviteler? Acil durumlar? Neden temasta kalmanız gerekiyor? Ailenize herhangi bir fayda sağlayacak mı?


2. Çocuğunuz maliyetin ve cep telefonun sorumluluğunun farkında mı? Telefonunu yalnızca acil durumlar için mi kullanıyor? Yalnızca sizi ya da evi aramak için mi? Arkadaşlarını da arıyor mu? Mesaj atabiliyor mu? Telefon arızalandığında ya da kaybolduğunda ne olacak? Finansal açıdan sorumlu kim? 

3. Akıllı telefona ve internet erişimine ihtiyacı var mı? Ya da yalnızca arama ve mesaj gibi temel fonksiyonlara sahip bir telefon daha mı mantıklı?


4. Çocuğunuz telefon konusunda oluşturulan kuralları tam olarak anladı mı? Telefonu belirli durumlar dışında evde bırakıyor mu? Telefon geceleri kapanıyor mu? Yapılan aramaları takip ediyor musunuz? Kurallar telefon satın alınmadan önce konuşulmalıdır.


5. Güvenlik konusunu, yabancılardan gelebilecek aramaları ve mesajları idrak edebiliyor mu?

 

Çocuğunuzun olgunluk seviyesi ve koyduğunuz kurallar, cep telefonu için hazır olup olmadığı konusunda vereceğiniz kararda etkili olacaktır. Yapmanız gereken tek şey çocuğunuzla dürüstçe iletişime geçmek ve konuşmayı sürdürmektir.    

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek taşıma yöntemleri
  Bebek taşıma yöntemleri

  Süresi : 43:12 İzlenme : 1086

 • Bolonez soslu erişte!
  Bolonez soslu erişte!

  Süresi : 03:15 İzlenme : 921

 • Diş bakımı nasıl yapılmalıdır?
  Diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

  Süresi : 01:36 İzlenme : 1469

 • Neden limonlu su içmeliyiz?
  Neden limonlu su içmeliyiz?

  Süresi : İzlenme : 8310

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 2492

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön