Çocuklarımızı pedofillerden nasıl koruyabiliriz?

Uzm. Psikolog Aycan Bulut, çocukların pedofiliye karşı nasıl eğitilmeleri gerektiği konusunda anne babalara çok önemli bilgiler veriyor.

Çocuklarımızı pedofillerden nasıl koruyabiliriz?

Özellikle internetin yaygınlaşmasıyla birlikte günümüzde çocuk istismarları çok sık yaşanır oldu. Central Hospital’dan Uzm. Psikolog Aycan Bulut’tan bu konu hakkında çok değerli bilgiler aldık.

 

Pedophile, Pais (çocuk) ve philia (sevgi, arkadaşlık) kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş, çocuk sevgisi anlamına gelen Yunanca kökenli (paidophlia) bir sözcüktür. Kelimenin köken anlamının da işaret ettiği gibi pedofili, bir tür çocuk sevgisi olmakla birlikte bu sevgi normal bir çocuk sevgisi değildir. Bu eğilimdeki kişiler, çocuklara karşı cinsel ve duygusal yönelime sahiptir. Türkçede pedofili sübyancılık olarak kullanılmaktadır.

 

Cinsel istismar, çocuk tacizi veya pedofili kavramlarının, eş anlamlarda kullanılması, konuya geniş bir anlam kazandırıyor. Üç davranışta da çocuklara yönelik cinsel anlamda yakınlaşma ve ilgi söz konusudur. Pedofili, yetişkinin cinsel tatmin amacı ile çocukları cinsel içerikli kullanmaya eğilimli ve istekli olmasıdır. Bu tip kişiler aynı ya da karşı cinsteki çocukları cinsel olarak çekici bulmakta ve çocuklara cinsel olarak ilgi duymaktadır. Çocuk tacizi, cinsel istismar veya ensest, pedofilinin yetişkinlikteki davranışsal sonuçlarıdır. Yetişkin davranışlarının pedofili olarak tanımlanması için davranışların cinsel içerikli olması gerekir.

 

Pedofilik kişiler 16 yaşından büyük

Pedofilik bir kimse, ergenlik dönemi öncesi çocuklarla ilgili cinsel fantezileri olan, onlara karşı cinsel uyarılar gösteren ve cinsel dürtülerine göre davranan biridir. Bu gibi özellikler gösteren birine pedofil denmesi için, 16 yaşından büyük ve çocukla arasında en az 5 yaş fark olması gerekmektedir.

 

Pedofiliyi toplum için sorun yapan, çocuklar için tehlikeli olması ve bu gibi kimselerin toplum içinde göze batmadan dolaşabilmeleridir. Pedofili ciddi bir toplumsal sorun, fakat toplumdaki sıklığını tahmin etmek zor. Çünkü ilgili kurumlara başvuran pedofillerin sayısının çok az olması bu konuda araştırma yapmayı zorlaştırıyor. Bununla birlikte dünyada çocuk pornografisi ve çocuk fuhuşuna olan ilginin fazla olması göz önüne alındığında  pedofilinin sayısının oldukça yüksek olduğu tahmin ediliyor.

 

Pedofiliye karşı anne-babalar neler yapmalı?

Cinsel istismar ile ilgili araştırmalar daha çok cinsel istismarı önleme ve çocukların istismardan korunmaları gerektiğini ortaya çıkarmıştır.

 

Cinsel istismarı önleme çalışmaları, çocuklara, ailelere ve meslek mensuplarına yönelik olmalıdır.

 

Çocuğun, istismarın nasıl bir şey olduğunu bilmesi ve böyle bir durum yaşadığında en kısa sürede bir yakınına veya güvendiği birine yaşadıklarını anlatmasının önemli bir istismar önleme koşulu olduğu öğretilmelidir. Çünkü istismarın süresi ile çocukların istismardan etkilenme süreleri birbirine bağlıdır.

 

Çocuğun kendisine yapılan cinsel amaçlı bir davranışı anlayabilmesi için bilgilendirme yapılması gerekir.

 

Çocuklara, cinsel istismarla karşılaştıkları zaman, bu tür davranışlara karşı HAYIR diyebilmeleri ve yüksek sesle tepki vermeleri, rahatsız oldukları kişilerden ve ortamlardan uzaklaşmaları gerektiği öğretilmeli.

 

Özellikle istismarcı bireylerin, başkalarına anlatmamaları konusunda kendilerini tehdit ettikleri takdirde güvendikleri birilerine yaşanan olayı anlatmaları gerekli.

 

Her ne koşulda olursa olsun ailenin çocuğun yanında olduğunu hissettirmesi ve kendisine yönelik olumsuz her durumda ailenin anlayış göstereceği ve çocuğu koruyacağı anlatılmalı.

 

Olumlu bir kendilik değerine sahip olma, çocukların istismara karşı durmalarında ve istismarı yakınlarına korkmadan ve çekinmeden anlatmalarında önemli bir koşuldur.

 

Unutulmamalıdır ki, olumlu benlik değeri de, olumlu aile ortamı sayesinde oluşur.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 86

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 454

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 427

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 511

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 846

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön