Taciz hakkında bilinen yanlışlar... (5. Bölüm)

Çocukların yaşayacağı taciz olaylarının artmasını önlemek için öncelikle bildiklerimizin hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğunu öğrenmeliyiz. İşte doğru zannedilen yanlışlar!

Taciz hakkında bilinen yanlışlar... (5. Bölüm)

Günümüzün en yaygın endişelerinden biri olduğu için hemen herkesin aklında taciz hakkında belli önyargılar vardır. Ancak yanlış bilgilere sahip olunması hem taciz eğiliminde olan kişilerin kendilerini daha rahat gizlemesine, hem de çocukların yaşayacağı taciz olaylarının artmasına neden olur.

 

Peki, nedir bu yanlışlar?

 

Pedagog Adem Güneş, ‘Anababaların Korkulu Rüyası Çocuklara Yönelik Taciz’ isimli kitabında taciz hakkında bilinen yanlışları şöyle sıralıyor:

 

1. Yanlış: Tacizciler, genellikle bekar ve yalnız yaşayan problemli kişilerdir.

Çocuklara yönelik tacizlerde bulunan kişilerin yüzde 80’inin çevresinde hiçbir sorunu olmayan ve çoğunlukla evli erkeklerden oluştuğu bilinmektedir.

 

2. Yanlış: Cinsel tacizde bulunabilecek kişilerin büyük bir kısmı, kıyafetleri bozuk, görünüşünden anormalliği anlaşılabilecek ekonomik durumu zayıf kişilerdir.

Büyük çoğunluğu ilk bakışta hiçbir şüphe uyandırmayacak kadar giyim kuşamı düzgün kişilerden oluşmaktadır. Araştırmalarda, kişinin ekonomik durumunun iyi ya da kötü olması ile tacize yönelme arasında bir bağlantı kurulamamıştır. Ekonomik durumu çok iyi olan tacizciler de ekonomik durumu zayıf olan tacizciler de aynı oranda mevcuttur.

 

3. Yanlış: Tacizci yaptığı tacizden pişmanlık duymaz.

Tacizcilik bir hastalıktır. Yaşadıkları pişmanlıkların bir neticesi olarak birçok tacizcinin kurtuluş yolu olarak intiharı seçtikleri bilinmektedir. Ancak kendi kimliğini tacizci olarak benimsemiş ve kabul etmiş kişiler ile vicdanının tamamen öldürmüş kişilerin tacizden pişmanlık duymadıklarını belirtmek gerekir.

 

4. Yanlış: Tacizin cezası ağırlaşırsa, tacizci sayısı azalır.

Bir tacizci yapacağı tacizin sonuçlarını düşünerek hareket etmez. Çünkü aklının değil, duygularının esiridir. Eğer tacizin azalması cezayla olsaydı, mesela Amerika’da hiç taciz olayına rastlanmaması gerekirdi; ölüm korkusu bile taciz olaylarını azaltmamıştır. Tacizin somut çözümü ya kişiyi toplumdan tecrit etmek ya da sosyal rehabilitasyondur.

5. Yanlış: Pedagoglar, doktorlar, öğretmenler hemen aile ile irtibata geçer.

Pedagoglar, doktorlar ve öğretmenlerin çevreden ve aileden gerekli sinyalleri almadan tacizi somut olarak tespit etmeleri zordur. Özellikle duygusal taciz ve başlangıç aşamasındaki tacizlerde ekstra bilgi olmadıktan sonra aileye taciz bilgisi ve raporu vermesi imkansızdır.

 

6. Yanlış: Tacizciler genellikle kız çocuklarını hedef seçerler.

Kız ve erkek çocukları ayrı oranda risk altındadır. Hatta bazı tacizciler kız çocukları ile görünmenin tehlikeli olacağını düşünerek erkek çocukları taciz ettiklerini belirtmiştir.

 

7. Yanlış: Çocuklar cinsel istismarları hayal güçlerinin genişliği nedeniyle uydururlar.

Çocuklar tacizi gizlemeye çalışır ama anlattığı şeylerin tamamına yakını doğrudur. Oyun esnasında konuştukları ya da oyuncaklara anlattığı şeyler mutlaka ciddiye alınmalıdır. Hafızasında tacize ait bilgi bulunmayan çocuğun böyle bir oyun oynaması normal

 

8. Yanlış: Tacizciler, yabancı semtlerde, kendilerini tanımayan çocukları hedef seçer.

Bu oldukça risklidir. Tacizciler genellikle tacizde bulunacakları çocuğu ve ailesini yakından tanırlar. Ailenin hassasiyetlerini ve önceliklerini bilir, çocuğun hangi olaya nasıl refleks vereceğini zaman içinde adım adım test ederler.

 

9. Yanlış: Taciz olayının yaşandığı semtte bir daha taciz yaşanması ihtimali zayıftır.   

Tedavi edilmediği sürece hiçbir tacizci bir kereden sonra durmaz. Hele tacizcinin ortaya çıkartılmaması, bir sonraki tacize davetiye çıktığının işaretidir.

 

10. Yanlış: Tacizci rastgele bir anda ve rastgele bir hedefine yönelir.

Tacizci, taciz anını en ince ayrıntısına kadar planlayarak harekete geçer. Hemen bütün taciz olayı önceden planlanmış, tedbirleri alınmış, riskleri en aza indirilmiş şekilde gerçekleşir.

 

11. Yanlış: Tacizcilerin hepsi cinsel arzuları için tacizde bulunmaktadır.

Bütün tacizcilerin cinsellik peşinde koştuğu söylenemez. Bazıları, sırf kendi gücünü zayıf biri üzerinde görmek istediğinden, bazıları taciz sayesinde kendisinin önemsendiğini ve herkesin kendisinden bahsettiğini düşünerek, bazıları ise tacizi bir iletişim aracı olarak gördüğü için tacizde bulunur. Ayrıca geçmişte taciz yaşamış kişilerin, bazen intikam almak için bazen de kendi acısını topluma yaymak için tacizde bulunduğu görülmektedir.

 

12. Yanlış: Tacizci genelde bir çocuğu bir kere taciz eder.

Bir tacizcinin bir çocuğu taciz etme süreci çoğunlukla yıllarca sürer. Araştırmalara göre sadece bir defa taciz yaşamış çocuk sayısı çok azdır.

 

13. Yanlış: Taciz sadece psikolojik bir hastalıktır.

Bazı tacizcilerde, epilepsi nöbetlerinin var olduğu ve EEG (Beyin Elektriksel Akımları) düzensizliklerinin varlığı gözlemlenmiştir. Bir kısmında IQ düşüklüğü tespit edilmiştir.

 

14. Yanlış: Hayata geçirmediği sürece kişinin taciz eğiliminin bir sakıncası yoktur.

Duygu ve düşüncede kalması halinde bile kişinin taciz hastalığından söz etmek mümkün.

 

15. Yanlış: Taciz yaşamış kişiler psikolojik tedaviler sonrası tacizi unutur.

Taciz yaşamış birinin bunu unutabilmesi mümkün değildir. Terapilerdeki maksat taciz gerçeğini kabul edebilmesi ve bu gerçekle yaşamaya kişiyi hazırlamaktır.

 

16. Yanlış: Taciz yaşamış kişi tacizci olmaz.

Psikolojik yardım almaması halinde, taciz yaşamış kişinin tacizci olma ihtimali oldukça yüksektir. Gerek intikam almak için, gerek kendi acısını topluma yaymak için, gerekse yaşadığı olayın herkesin yaşayabileceği seviyede bir şey olduğunu kendisine ispat etmek için tacize yönelebilir. Ayrıca sindirilmiş hafızadaki cinsel bilgilerin çatışması ve burada yer alan normal cinsel veriler kişiyi tacizci yapma ihtimalini yükseltir.

 

Yarın: Taciz hakkında bilinen doğrular nelerdir?

 

Hazırlayan: Fatma Belgin

 

Çocuğa tecavüze sessiz kalma! (1. bölüm)

 

Tacize uğramış erkek çocuk agresif, kız çocuk depresif olur! (2. bölüm)

 

Tacize karşı çocuğa hangi refleksler kazandırılmalı? (3. bölüm)

 

Çocuğun öfkesini bastırma, tacize karşı savunmasız bırakma! ( 4. bölüm)

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0

 • Mutfaktaki malzemelerle maske tarifleri
  Mutfaktaki malzemelerle maske tarifleri

  Süresi : 00:58 İzlenme : 1726

 • Prematüre nedir?
  Prematüre nedir?

  Süresi : 01:30 İzlenme : 2937

 • Koruyucu aile nedir?
  Koruyucu aile nedir?

  Süresi : 30:29 İzlenme : 161

 • Kristin Demirci yanıtlıyor: 2018'de burçları neler bekliyor?
  Kristin Demirci yanıtlıyor: 2018'de burçları...

  Süresi : 48:48 İzlenme : 151

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 1456

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön