Çocukların beslenmesi ve ilk 1000 günün önemi! (Bölüm-3)

İlk 1000 gündeki fiziksel ve zihinsel gelişimimiz, bir ömür boyu sürecek potansiyelimizi belirliyor. Ve bu sayaç doğumda değil, ana karnına düşer düşmez başlıyor.

Çocukların beslenmesi ve ilk 1000 günün önemi! (Bölüm-3)

Başaramadığımız Kahvaltı:

Basit ve besleyici olması gereken kahvaltı, bir miniğin sabah rutininde mutlaka yer almalı. Yokluğunda düşen başarının yanında, yöneldiğimiz şeker, un, şekerli sıvıların hiperaktivite ve hırçınlığı beslediği de biliniyor.

 

Cengiz Han ordularınca talan edildiğine yemin edebileceğin salonun, mutfaktan gelen vanilyalı nefis kokuyla alakası var yani hamarat anne.

 

Peki, ideal bir kahvaltıda ne tüketilmeli? Tahıl, meyve, sebze ve süt ürünleri. Peynir, zeytin yemeyen çocuk hakkında da beklentiyi normal yerde tutmalı. Türk kahvaltısı güzel ve sağlıklı olmakla beraber çocukların damak tadına hitap etmiyor.

 

Bu uğurda saçını başını yolmuş annenin, bir rahatlaması; lop yumurta, omlet, krep, ev yapımı müsli gibi çeşitlemelerle çocuğa kahvaltıyı sevdirmeye çalışması gerekiyor. ‘Benimki son 18 saattir ağzına lokma koymadı’ grubundan bir çocuğunuz varsa, ekmek, labne- üzerine azıcık şokella üçlüsü mübah. Önemli olan çocuğun kahvaltıdan zevk almasını sağlamak.

 

Ve fakat… Bebeğin kahvaltısı ve onu takip eden ara öğünleri, öğlen acıkmasına izin verecek şekilde düzenlenmeli. Yumurta, ceviz, bisküviden mamul ve bizim asla yemeyeceğimiz, bununla beraber çocuğa neden teklif ettiğimizi anlamadığım o bulamacı yiyen çocuk, 2 saat sonra da meyve püresini yiyemez. Kahvaltı ve öğün atlama obezite risk faktörü tamam, ancak bir bebeğin öğlen acıkabilmesi için çok fazla yükleme almamış olması gerekir.

 

Yemeyen çocuğa arızaya bağlamadan yedirebilmek:Aslında sorun yemeği sadece bir kayın doyurma aktivitesi olarak görmekte yatıyor. Oysa yemek aynı zamanda mutluluğumuz ve huzurumuz için de gerekli. Ona bir tatmin yolu olarak  hakkını verdiğimizde, çözülüyor sorun. Bizim için de, takıntılı hale geldiğimiz çocuğumuzun beslenme anlayışı için de.

 

Çocuğunuz yesin istiyorsanız, sofraya oturun ve eşinizle sohbet ederek yiyin yemeğinizi. Masadaki neşeyi kaçırdığını düşünen çocuğunuz, yemeğe katılacaktır.
 

Son söz: Çeviri yemek listeleri ile değil; ekonomik ve kültürel olarak ulaşabildiğin gıdalarla beslen. Beslenmen yeterli ve dengeli olsun.  Az sevdiğini az, çok sevdiğini çok tüket. Sen yemekten keyif al ki, miniğin de alsın.

 

Haber: Müge Öztürk

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 483

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1799

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2048

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 921

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1111

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön