Oyunun faydaları

İş hayatı koşuşturmaca derken çocuğunuza az zaman ayırıyor olabilirsiniz. Fakat unutmayın ebeveynlerin çocuğuyla ne kadar zaman geçirdiği değil, ne kadar kaliteli zaman geçirdiği önemlidir.

Oyunun 5 faydası

 

Oyun neden önemlidir?

Çocuk oyunlarını hafife almayın. Boşa harcanmış zaman gibi görünse de, evcilik oynayan, hayali ejderhayla dövüşen ya da seksek oynayan çocuklar aslında önemli hayatsal beceri kazanır ve beyinlerini, yetişkin dünyasının zorluklarına hazırlar.

 

Davranışlarda düzelme

Çocukları cezalandırmak için oyun oynamalarını yasaklamak ters etki yaratabilir 2009 yılında yapılan bir çalışmaya göre, gün içinde oyun oynayarak enerjilerini atan çocukların sınıfta daha uslu olduğu görülmüştür.

 

Ekip ruhu

Okul öncesi çocukların, kendi başlarına ya da yetişkin gözetiminde oyun oynamaları, diğer insanların duygularına konusunda farkındalık geliştirmelerinde çok etkilidir. Sosyal kurallar konusunda deneyim kazanır ve empati yetenekleri gelişir.

 

Hareket zamanı

Ağaca tırmanmak, köşe kapmaca oynamak gibi aktiviteler, televizyon izlemek ya da bilgisayar oyunu oynamaktan çok daha etkilidir çünkü fiziksel aktivite, çocuk gelişiminde çok etkilidir. Çocukluğu aktif geçen bireylerin, yetişkinliğe eriştiklerinde de aktif bir hayat sürmeleri kolaylaşır. Böylece kalp krizi ve hareketsizliğe bağlı hastalıklara yakalanma ihtimalleri düşer.

 

İlerlemeyi Öğrenmek

Çocuklar, ne kadar çok fiziksel aktivite testinden geçerse, ileride akademik başarıları da o kadar artar. Örneğin, seksek oynayan çocuklar sayı saymayı öğrenir. Oyun alanındaki iletişim sosyal alanda da çocukların yetenek kazanmasını sağlar.


Eğlenmek

Oyun oynamak çocukluğun doğasında vardır. Oyunu eğlenceli yapan özellikler, çocukların bir yandan eğlenip diğer yandan da fiziksel ve bedensel gelişimini hızlandırır. Okulda oyuna zaman ayrıldığında, çocuklar kendilerini daha güvende hisseder ve okula gitme istekleri artar.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 159

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 509

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 480

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 529

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 886

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön