6 maddede çocuğunuz kendi kıyafetini seçmesine izin verin!

Çocuğunuzun büyümesine, kendi kararlarını vermesine, kıyafet seçimi ile başlayabilirsiniz...

6 maddede çocuğunuz kendi kıyafetini seçmesine izin verin!

Çocuğunuz sabahları giyinirken sizinle inatlaşıyor mu? Bu davranışın sabahlarınızı zehir etmesine izin vermeyin. Eğer çocuğunuz giyimi hakkında aniden fikir belirtmeye başladıysa tebrikler...

Bu durum büyümeye başladığının işaretidir. Okul öncesi çocuklarda, kendi bağımsızlığını ilan etme ve sınırları test etme eğilimi olur.

Seçenek sunun!
Genellikle 3–4 yaş arası çocuklar, diktatör olmak ister ve ellerinden gelen her konuda kontrolü ele geçirmeye çalışırlar. Mümkün olduğu konularda ipleri onlara vermeye çalışın. Sizin için çok önemli olmayan konuların seçimlerini çocuklarınıza bırakın. Mavi kazağını mı yoksa kırmızı kazağını mı giymek istersin, tarzı yaklaşımlar sizinle inatlaşmasını önleyecektir.

Zevk geliştirmesine izin verin!
Yünden nefret mi ediyorsunuz? Dar kıyafetlere dayanamıyor musunuz? Çocuğunuzun da kendine özgü zevkleri olması son derece mümkün. Aşırıya kaçmadan, seçimleri konusunda esnek olmaya çalışın. Kendi düşüncelerine saygı duyduğunuzu hissedecektir.

Uygulama için zaman ayırın!
3 yaşına gelmiş çocuklar genellikle elbiselerini giyebilecek durumdadır. Aslında çocuklar kendi başlarına giyinmeye bayılır. Kendilerine güveni gelişir ve kendi kendilerine yettiklerini hisseder. Aceleniz olmadığı zamanlarda, ne kadar uzun sürse de çocuğunuzun kendi kıyafetlerini kendisinin giymesine izin verin.

Yarış oyunu oynayın!
Okul öncesi çocuklar, sabahları sizin kadar aceleci olmak zorunda değillerdir. Bu nedenle giyinme işini oyuna çevirin. “Gözlerimi kapatacağım, bakalım ne kadar sürede giyinmiş olacaksın,” gibi oyunlar işe yarayacaktır. Ya da saatin alarmını kurun ve on dakika içinde hazır olursa, yarışı kazandığını söyleyip küçük bir çikolatayla ödüllendirin.

Önceden plan yapın!
Çocuklar, bu yaşlarda fotoğraflarına bakmaya bayılır. Bu durumu bir avantaja çevirin ve sabah aktivitelerinin fotoğrafını çekin. Böylece ona, uyanmasını, giyinmesini, dişlerini fırçalamasını ve kahvaltı yapışını gösterebilirsiniz. Bu fotoğrafları odasına asın böylece her sabah gözünün önünde olur.

Üşümesine izin verin!
Çocuğunuz muhtemelen paltosunun içinde üşümüyordur bu nedenle bir kat daha giydirmenize gerek yok. Ancak sokağa çıktığında farklı hissedecektir. Eğer dondurucu soğuk yoksa üzerine gitmeyin ancak beresini ve atkısını yanınızda bulundurun. Muhtemelen kendisi üşüyeceğinden sizden isteyecektir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 44

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 417

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 370

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 492

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 823

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön