Beslenmesinde meyveye yer veren çocuk daha sağlıklı!

Uluslararası kurumların araştırmaları meyve yemenin özellikle gençler ve çocuklar üzerindeki pozitif etkilerini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Beslenmesinde meyveye yer veren çocuk daha sağlıklı!

 

 

Beş ana temel besin grubunun bir parçası olan meyveler yeterli ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak özellikle çocukların ve gençlerin beslenmesinde önemli rol oynuyor.

 

Meyve günlük enerji gereksinmesine katkıda bulunarak, mineraller ve vitaminler bakımından son derece zengin.

 Meyve gün içerisindeki aktiviteler ile terle kaybedilen sıvı ve mineral gereksinimlerini karşılarlar. Folik asit,  A vitamini ön ögesi olan beta-karoten, E, C, vitaminleri ve güçlü antioksidan etkinlik gösteren bileşenleri içerirler. İçerdikleri bu besin ögeleri ile meyve tüketimi, büyüme ve gelişme, hücre yenilenmesi, doku onarımı, deri ve göz sağlığı, diş ve diş eti sağlığı, kan yapımı ve hastalıklara karşı direncin oluşumunda etkilidir. Özellikle içerdikleri antioksidan vitaminler (C, A vitaminleri) ve flavanoidler ile immün sistem korunmakta ve bağışıklık artmaktadır. Bu sayede özellikle okul ortamında birçok mikroorganizmayla tanışan çocuklar meyve tüketimi ile hastalıklara karşı daha dirençli hale gelebilmektedir.

 

Meyve suyu tüketimi ile kilo alımı ilişkisi

Yapılan bazı çalışmalarda meyve suyu tüketiminin içerdiği şeker oranıyla çocuk ve gençlerde kilo alımına ve obeziteye yol açtığı gösterildi. 

 

7 – 18 yaş grubu çocuklar günde 200 – 300 ml (1 – 1,5 bardak) taze sıkılmuış meyve suyu tüketebilir

Meyve suyu tüketimi konusunda otorite olan kurumlardan Amerikan Pediatri Akademisi Beslenme Komitesi’nin Pediatrics dergisinde 2001 yılında yayınlanan makalesine meyve suyu tüketimi fazla olan çocukların daha az tüketenlerden uzun ve daha az vücut kütlesine sahip olduğunun belirlendiği bilgisini verdi. İnanç beslenme komitesinin, yeterli ve dengeli beslenme içerisinde tüketilecek miktarların belirlediğini ve 1 – 6 yaş grubu çocuklar tarafından günlük 100-150 ml., 7 – 18 yaş grubu çocuklar tarafından ise günlük 200 - 300ml.  taze meyve suyu tüketimlinin uygun olduğu, meyve sularına 6. aydan itibaren başlanabileceğini etiğini ifade etti.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 191

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1313

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1599

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 761

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1036

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön