Oyun neden bebeğiniz için önemli?

İnsanlar neden oyun oynar? Ya da sorumuzu biraz daha genişleterek soralım; insanlar ve diğer birçok canlı türü neden oyun oynar?

Oyun neden bebeğiniz için önemli?

Yoğun olarak doğumdan sonraki dönemde olmak üzere, yiyecek, içecek veya barınma gibi temel ihtiyaçlarının hiçbirini karşılamasına yardımcı olmamasına rağmen neden bebeğimizle oyun oynarız?

 

‘Oyun çocuğun sanatıdır, sanat yetişkinin oyunudur. (Koray Tarhan, Oyuncu ve Doğaçlama Eğitmeni) İnsan ve hayvan davranışları üzerine çalışan bilimadamları bu soruya üç temel neden göstererek cevap veriyor. Bu nedenlerden ilki, oyunun çevreye uyum gösterme konusunda sağladığı avantaj. İkincisi oyun oynamanın bilişsel gelişimi ve kas gelişimini olumlu yönde desteklemesi. Üçüncüsüyse, toplumsal ilişkilerin anlaşılmasına ve olumlu davranışların kazanılmasına katkıda bulunması.

 

Bırakın oyuncaklarını ağzına soksun

Bebeğiniz doğduktan kısa bir süre sonra çevresindeki nesnelerle daha yakından ilgilenmeye başlayacaktır. İçinde bulunduğu ortamı daha iyi tanımak amacıyla bu nesnelere dokunacak, fırlatacak, bir yerlere vurmaya başlayacak ve birçoğunu ağzına sokmaya çalışacaktır. Özellikle dişlerinin çıkmaya başladığı dönemde bebeğiniz nesneleri ağzına sokarak hem damağını kaşır hem de onu tanımaya çalışır. Özellikle doğumdan sonraki ilk 12-18 aylık dönemde bebeğiniz için oyun çoğunlukla dünyayı keşfetme amacı taşıyacaktır. Bu dönemde bebeğinizin oyuncakları ağzına sokmasını engellemeye çalışmak yerine onları temiz tutmaya çalışırsanız, hem bebeğiniz hem de sizin için çok daha rahatlatıcı olacaktır.

 

Oyununa katılın

Daha sonraki dönemlerde oyunun çocuğunuz için anlamı değişmeye başlar. Bu dönemde başta siz anne ve babalar olmak üzere çevresindeki diğer kişilerin davranışlarını taklit etmeye çalışır. Basit düzeyde de olsa durumlar ve davranışlar arasında neden-sonuç ilişkisi kurmak ister. Bu çocuğunuzun sosyalleşme konusunda attığı adımlardan biridir.

 

Özellikle 3 yaşından sonraki dönemdeyse çocuğunuzun hayal gücünde gözle görülür bir gelişme yaşanır. Artık nesneleri temel görevlerinin dışında rollerle de kullanır. Ayrıca bu dönem hayali arkadaşlıkların da kurulduğu çok zengin ve çok eğlenceli bir dönem. Çocuğunuz sizi, önceki dönemlere göre çok daha istekli bir şekilde oyunlarına dahil etmeye çalışacaktır. Bu çocuğunuzun sonsuz hayal gücünü hissedebilmeniz için eşsiz bir fırsat.

 

Oyun cesaretlendirir

Yaşı ilerledikçe ve arkadaşları çoğaldıkça oyunlardan edindiği kazanımlar da farklılaşmaya başlar. Çocuğunuz oyunlar ve oyun arkadaşları sayesinde, paylaşmak, yardımlaşmak, fedakarlık etmek, saygı duymak, kazanmak ve kaybetmek gibi çok önemli sosyal davranışları kazanır. En önemlisi, kaybettikten sonra pes etmemeyi, nerede yanlış yaptığını keşfederek en baştan başlamayı ve bu sırada hissettiği olumsuz duygularla baş etmeyi öğrenir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek taşıma yöntemleri
  Bebek taşıma yöntemleri

  Süresi : 43:12 İzlenme : 1031

 • Bolonez soslu erişte!
  Bolonez soslu erişte!

  Süresi : 03:15 İzlenme : 891

 • Diş bakımı nasıl yapılmalıdır?
  Diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

  Süresi : 01:36 İzlenme : 1441

 • Neden limonlu su içmeliyiz?
  Neden limonlu su içmeliyiz?

  Süresi : İzlenme : 8225

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 2469

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön