Cin Ali, Cin Ayşe

Bebişlerimizin zekalarını nasıl arttırabiliriz? Birlikte cin gözlere bakalım!

Cin Ali, Cin Ayşe

Zeka küpü küçük dahiler için

Şu ana kadar yapılan araştırmalarda bir çocuğun zekasını belirleyen en önemli unsur genleridir, yani anne ve babanın zekası. Ancak genlerini ona verirken dikkat etmek gerekiyor, çünkü erkeklerin spermindeki DNA’da 30 yaştan itibaren hata oranı artıyor. Bir araştırmaya göre de 40 yaş üstü erkeklerin dünyaya getirdikleri çocuklarda daha genç babalara göre 6 kat fazla otizm görülür.

 

Bebeğinizin beslenmesine dikkat! Yaşamın ilk bir yılında anne sütüyle beslenen bebeklerin zekası, mamayla beslenenlere kıyasla daha yüksek. Aynı zamanda bol Omega 3 yağ asidi (balık) tüketen bebek ve çocukların zekaları için de, tüketmeyenlere kıyasla aynı şeyi rahatlıkla söyleyebilirim. Uyusun da büyüsün! Yalnızca büyümek değil aynı zamanda akıllı olması için. Uyku beynin dinlenme ve gelişme dönemi. Örneğin, ilkokul çağındaki bir çocuk günde 9 saatten az uyursa öğrenme kabiliyeti ciddi anlamda düşüyor.

 

Oksijen ve hareket! Hamilelerin günde 30 dakika yürüyüş yapmaları, yapmayanlara kıyasla IQ’su daha yüksek bebeklerin dünyaya gelmesine yardımcı olur. Yalnızca anneler değil, çocukların da temiz ve açık havada oynamaları yeni beyin hücrelerinin oluşumunda çok etkili.

 

Mozart’ın bir sonatasını dinletmek o an için IQ’yu yaklaşık 10 puan artırır. Çocuğunuz büyüdükçe mutlaka bir müzik aleti çalmasını sağlayın. Müzik aleti çalmayı öğrenmek, uzun vadede çocuğun fen ve matematik bilimlerinde daha başarılı olmasını sağlar.

 

Ona okuyun ki o da okusun. Özellikle 9. aydan itibaren kitap okunan çocukların, okunmayanlara kıyasla ilerideki okul başarıları daha yüksek.

 

Sevgi yalnızca kalbi için değil, bebeğinizin bazı beyin bölgelerinin gelişmesi için de şart. Bu nedenle onu öpün, koklayın, mıncıklayın (bizim kültürümüz için kolay olsa gerek).

 

Muhabbet olsun! Bebeğinizle ana rahmindeyken ve sonrasında konuşun, Çünkü beyninin birçok bölgesini uyarmakla birlikte onun dil eğitimi için de lokomotif görevi yapacaktır.

 

Hamilelik öncesi annenin sağlıklı olması, bebeğinin zekasını doğrudan etkiler. Hamilelerin sigara, alkolden kurtulması her konuyu sütliman haline getirmez! Annenin hamilelik öncesi sağlığına dikkat etmesi, spor yapması, dengeli beslenmesi ve uykusunu tam alması, ileride rahmine düşecek bebeğin zekasını olumlu etkiler.

 

Evde kurşun içeren tüm nesneleri evden uzaklaştırın.

Pahalı, sözde zihin geliştirici DVD’ler, oyuncaklar, zamazingolar hakkında! Bebeğinizin zekasını tüketici toplumun parası değil, sizin onunla geçireceğiniz zaman ve göstereceğiniz ilgi geliştirecektir. Unutmayın, bebeğiniz bir bilgisayar değil ki CD’yi taktığınızda gigabyte’lar indirsin! Bisfenol A içeren biberon, süt pompaları ve gıda kaplarını kullanmamaya dikkat edin. Kanserojen olmakla birlikte bisfenol A’nın olumsuz etkileri arasında hafıza kaybı ve öğrenim kabiliyetinde azalma gösterilmiştir.

 

Gıda üretiminde kullanılan böcek ilaçlarına maruz kalmış ürünlerin son derece iyi yıkanması şart. 

Sonuç olarak, mümkün olduğu kadar doğanın ilkelerini dikkate alarak, genç yaşta çocuk sahibi olmak, yeşillik içinde hareketli olmak, temiz hava solumak, temiz ve kaliteli gıdalar tüketmek, uykumuzu almak, kötü alışkanlıklardan uzak durmak ve sevgi dolu bir aile ortamı yaratmak, çocuklarımızın zeka düzeyini çok olumlu yönde etkileyecektir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 397

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1683

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1948

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 878

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1088

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön