Erken doğum ve prematüre bebekler

Doğumun 37. haftadan önce olmasına erken (preterm) doğum deniyor. Peki, dünyaya erken merhaba diyen prematüre bebekler hakkında neler biliyoruz?

Erken doğum ve prematüre bebekler

1- Erken doğumun nedeni?

Erken doğumun oluşma mekanizması henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. % 25 oranında bir grubu, bebeğin ve annenin iyilik hali için tıbbi zorunlulukla erken doğurtulan vakalar olarak inceleriz.

 

Kendiliğinden erken doğuma giden vakalarda sebep olarak hormonal etkiler, enfeksiyonlar, çoğul gebelikler, rahimde oluşan gerilme gibi birçok mekanizma düşünülür.

 

2- Kimler risk grubunda olabilir?

 • Daha önce erken doğum yapmış olanlar.
 • Çoğul gebeliği olanlar (ikiz, üçüz)
 • Rahim ya da rahim ağzı anormallikleri olanlar.
 • 17 yaşından küçük ya da 35 yaşından büyük olanlar.
 • Sigara, alkol ya da ilaç kullananlar.
 • Hamilelik sırasında doktor kontrolüne girmeyenler.
 • Hipertansif ya da diyabetli olanlar.
 • Stresli yaşamı olan ya da kötü beslenenler.
 • Alt genital sisteme ait enfeksiyonu olanlar.

 

3- Prematüre bebeklerde en sık karşılaşılan problemler

 • Solunum yetmezliği sıkıntısı (akciğer hasarı)
 • Beyin içi kanamalar
 • Kalp damar problemleri
 • Bağırsak problemleri
 • Körlük
 • Sarılık
 • Anemi (kansızlık)
 • Enfeksiyonlar
 • Beyin hasarına bağlı spastisite

 

4- Alınabilecek önlemler

Hamilelik planlayan tüm anne adaylarının gebelik öncesi doktor kontrolünden geçmeleri gerekir. Bu sayede anne adayının ileride erken doğum yapmasına neden olabilecek önemli bir sağlık problemi (yüksek tansiyon ya da diyabet gibi) olup olmadığının tespiti sağlanır.

 

Yine hamile kalmayı planlayan tüm anne adaylarının henüz hamile kalmadan önce ve hamileliklerinin 3. ayına kadar günde 400 mikrogram folik asit kullanmalarını öneririz. Son çalışmalar, gebelikten bir yıl öncesinde başlanan folik asidin prematürite riskini belirgin ölçüde azalttığını gösterir. Folik asit aynı zamanda beyin ve nöral tüp anomalilerini de azaltır.

 

Anne adaylarımız hamilelikten önce sigarayı bırakmalı. Kullanılan ilaçlar tabii ki doktora danışarak düzenlenmeli. Obez ya da aşırı düşük kiloya sahip olanlarsa kilolarını mümkün olduğunca uygun seviyeye getirmeli. Ayrıca hamilelik boyunca ortalama olarak 10-13 kg alınmalı. Dengeli ve sağlıklı beslenilmeli.

 

5- Prematüre bebeklerin medikal problemleri önceden önlenebilir mi?

Erken doğuracağı öngörülen anne adayına hastanede, bebeğin akciğer gelişmesini sağlayabilmek için tedaviye başlanır. Doğum eylemi bu tedavi süresince durdurulabilirse, akciğer yetmezliği, beyin içi kanama böylece azaltılmış olabilir.

 

Tokoliz dediğimiz doğum ağrılarını geçici olarak durdurma tedavisi için kullanılan çeşitli ilaç protokolleri her hasta için özel olarak seçilmeli. Kısa süreli olsa da bu erteleme bize bebeğin ileri tedavileri için zaman kazandırır.

 

Prematüre doğan bebekler çoğu zaman yoğun bakım ünitesine ihtiyaç göstereceği için bu riskin olduğu durumda bebek yoğun bakım ünitesi iyi gelişmiş bir merkezde doğum yaptırılması bebeğin daha sonra yaşayabileceği sorunları azaltmada önemli rol oynayacaktır.

 

Prematüre bebekler

‘Zayıf doğan her bebek prematüre değildir’

 

Ne yazık ki halk arasında yeni doğan bebeğin kilosuna göre prematüre olup olmadığı belirlenebilir diye bilinen yanlış bir bilgi var. Oysa ki doğum kilosu, bebeğin prematüre olup olmadığını göstermez. 2 bin gram olan bir bebek prematüre olmazken, 3 bin gram doğan bir bebek prematüre olabilir. 38. haftadan önce dünyaya gelen bebekler prematüre olarak adlandırılır.

 

Erken doğum sebebiyle de beyin, karaciğer, böbrek, kalp, akciğer, bağırsaklar gibi hayati öneme sahip organ ve organ sistemlerine ait bozukluklar ortaya çıkabilir. Ayrıca bildiğiniz gibi doğumdan hemen sonra bebek, aldığı ilk soluk ile birlikte anne karnındaki dolaşım sisteminden tamamen farklı bir sisteme uyum göstermek zorundadır.

 

Prematüre bebeklerin doğum haftaları küçüldükçe artan oranda solunum sıkıntıları baş gösterir. Prematüre doğacak bebeğin doğumunun yenidoğan yoğun bakım ünitesinin olduğu merkezlerde yapılması önemlidir.

 

İlk beslenme anne sütüyle olmalı!

Bağışıklık sistemi henüz olgunlaşmadan doğan bebeği emme, yutma, nefes alma ve tüm bunların koordinasyonunda yaşanan sorunlar bekler. Prematüre doğan bebekte özellikle ilk beslenmenin kolostrum denen anneden gelen ilk sütle yapılması çok önemli.

 

Beslenme sırasında yaşanan soluk tutma, morarma atakları, emme, yutma ve nefes alma koordinasyonun sağlandığı dış ortama uyum süreci, ilk günler yaşanabilir. Bazen bu uyum süreci ilk bir haftayı bulabilir.

 

Sarılık deyip geçmeyin

Prematüre bebekler zamanında doğan bebeklere göre daha kırmızıdır. Bunun nedeni kan hücre sayılarının yüksekliği ve derilerinin çok ince olmasıdır.Prematüre bebeklerde sarılık, zamanında doğan bebeklere göre daha uzun sürer. Fazla sayıdaki kan hücrelerinin parçalanması ile açığa çıkan bilirübin cilde ve göz akına sarı bir renk verir. Sarılığın tedavisi yeterli beslenme ve fototerapi ile sağlanır.

 

Enfeksiyonlara dikkat

Vücut savunma fonksiyonları son derece zayıf olan prematüre bebeklerin enfeksiyonlardan korunabilmesi için bu bebeklere dokunmadan önce mutlaka el temizliği sağlanmalıdır. Bu nedenle yenidoğan ünitelerinde el yıkama vazgeçilmez bir alışkanlık olmalı. Yenidoğan ünitesinin kapalı devre mikrop tutucu filtreye sahip bir havalandırma sistemi ile havalandırılması ve tabii ki el yıkama, enfeksiyonların önlenmesinin vazgeçilmez unsurları.

 

‘Beni öpme!’

Prematüre bebeklerde karşılaşılan bir diğer sorun da beyin kanaması ve buna bağlı gelişen sorunlar. Zamanında doğmuş bebeklerde kan basıncındaki değişikliklerin beyne doğrudan yansımasını önleyen kan, beyin engeli olgunlaşmışken; prematüre bebeklerde bu engel tam olarak olgunlaşmamıştır. Tansiyon değişikliklerinin takibi önemli. Yoğun bakım gören bebeklerde gerekli yatıştırıcı ilaçların yanı sıra çevresel ışık, ses ve dokunma ile verilen uyaranların sayı ve şiddeti azaltılır. Prematüre bebek takip eden ünitelerde, bebeklere dokunmadan onları uzaktan izlemek, en önemli prensiplerden biri. Biraz dayanın, onu bol bol koklayıp öpeceksiniz.

 

Görme kaybını önlemek için erkek teşhis önemli

Yine prematüre bebeklerde karşılaşılan bir diğer sorun da görme kaybı. Sorunun erken dönemde ortaya çıkması tedaviyi mümkün kılar. Bu tür operasyonları gözün ağ tabakası hastalıkları ile ilgilenen özel göz hekimleri yapar.

 

Kan şekeri, kalsiyum, magnezyum düşüklüğü prematüre bebeklerde karşılaşılan diğer metabolik sorunlardandır. Tedavisi için eksik olanlar tespit edilip damardan ya da ağızdan yerine konulur. 30. haftadan önce, bin gramın altında doğan yardımcı solunum cihazı ile oksijen tedavisi gören bebeklerde işitme azlığı ve beyin felci karşılaşılan diğer durumlardır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2553

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1230

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 405

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 708

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1855

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön