Bebeğiniz için güvenli bir cilt bakımı

Hassas bebek cildi için güvenli saç ve cilt bakımı bebek cildiyle yetişkin cildi arasında farklar vardır.

Bebeğiniz için güvenli bir cilt bakımı

Bebek cildi henüz olgunlaşmamış olduğu için koruyucu bariyeri de yeterince gelişmemiştir. Ayrıca, bebeklerin vücutlarında oluşan sıvı kaybı yeterince kontrol edilemeyebilir, bu da cildin daha kolay hasar görerek mikroplar için giriş yolu oluşturmasına ve enfeksiyon riskinde artışa yol açar. Tüm bu sebeplerden dolayı, bebeğinizin doğru banyo ürünleriyle yıkanması, saç ve cilt bakımında kullandığınız ürünlerin bebeğinizin cildinin pH değeriyle uyumlu olması ve minimum düzeyde alerji riski taşıması önemlidir. Kullandığınız ürünlerin dermatolojik ve klinik olarak test edilmiş ve onaylanmış olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Doğru bir temel cilt bakımının bebeğinizin sağlıklı büyümesine yardım edeceğini unutmayın.

 

Zeytin yağı mucizesi

 
Zeytinyağı, başta çoklu doymamış yağ asitleri, oleik asit, A ve E vitaminleri olmak üzere, biyolojik olarak faydalı pek çok aktif içeriğe sahiptir. Zeytinyağının yapısında bulunan skualen, cildi yumuşatır ve nemlendirir. Zeytinyağı, saçta ve ciltte bulunan doğal maddelerle benzer bir yapıya sahip olduğu için bebek bakımı yaparken güvenle kullanılabilir. Ayrıca, zeytinyağının ciltte oluşan egzama ve çeşitli yaraların iyileşmesine yardımcı olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.Banyoda gözlerinin yanmasın


İlk aylarda bebeklerin gözyaşı üretimi daha düşüktür. Bu nedenle, kullandığı şampuanın göz yakması durumunda yeterli gözyaşı üretip kendini koruyamaz. Bebeğin banyo konforunu artırmak için kullanılan şampuanın göz yakmaz özelliğe sahip olması büyük önem taşır.Cildini kurumaya karşı koruyun


Bebek cildi kurumaya eğilimlidir. Çabuk kuruyan ve nem kaybeden bebek cildine uygun yağ kullanılarak bebek cildi nemlendirilir. Cildin asidik pH değeri, cilt yüzeyinin koruyucu işlevinin bir parçasıdır. Cildin pH değeri ve mikroorganizmalardan oluşan hassas dengesi, cildin koruyucu fonksiyonunu en iyi şekilde yerine getirebilmesi için korunmalıdır. Bu nedenle, cilde uygulanan ürünlerin pH değerinin ciltle uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.


Pişik oluşumunu engelleyin


Bebek cildinin koruyucu fizyolojik yapısı kolaylıkla hasar görebilir. Özellikle alt temizliği düzgün bir şekilde yapılmazsa zaman zaman pişik oluşur. Cildin idrar ve dışkıya uzun süre maruz kalması, pişik oluşumuna neden olabilir. Bebeğin altbezi bölgesine bakım yaparken, idrarın ciltle temasını engelleyecek, cildin koruyucu fonksiyonlarını devam ettirecek ürünler kullanılmalıdır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Uzm. Dr. Demet Ilıkkan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 129

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 626

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 2096

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2187

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 1001

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön