Bebeğinizi sallayarak uyutmayın!

Uzman görüşüne göre sık kullanılan uyutma yöntemlerinden biri olan sallamak, çocukları sersemleştiriyor

Bebeğinizi sallayarak uyutmanın sakıncaları

Bizim kültürümüzde bebekler çoğunlukla sallanarak uyutulur. Çocuk Gelişimi Uzmanı İlknur Güven ise bebekleri bu şekilde uyutmanın zararlarına dikkat çekti.

 

Sallama sırasında çocukların algısının düştüğünü ve bir tür hipnoz yaşadığını söyleyen İlknur Güven, sallanarak uyumaya alışan çocukların aktif olarak uykuya geçmekte de zorlanabileceği konusunda uyardı. Güven, "Annelerin panik ve çocuğunu uyutma telaşının nedeni uyku-uyanıklık ritmi bebeklerin beyin gelişiminin önemli bir parçası olmasıdır. Yenidoğan bebeklerde altı çeşit uyku-uyanıklık durumu tanımlanmıştır. Bunlar; REM uykusu (aktif uyku), nonREM uykusu (sakin uyku), mahmurluk (drowsy), uyanıklık (alert), yaygaracı (fussy) ve aktif ağlamadır" dedi.

 

 

REM uykusu beyin gelişimini doğrudan etkiliyor

Güven, yenidoğan bebeklerin uykusunun yarıdan fazlası REM uykusu olduğunu açıkladı. Bebeklerin 1 -4'üncü ayları arasında nonREM uyku süreleri arttığını belirten Güven, uyku başlangıcının REM uykudan nonREM uykuya geçtiğini ve en uzun uyku dönemlerinin gece olmaya başlamadığını vurguladı. Güven, "Bununla birlikte beyin gelişimi REM uyku ile ilişkili olduğundan REM uyku miktarındaki azalma insanlarda okul öncesi dönemlere kadar devam eder. REM uyku bebeğin beyin gelişimi için çok önemlidir. Bu sırada endojen nöronal aktivite devam etmekte böylece dışarıdan uyarının az olduğu bu sürede beyin gelişimi desteklenmektedir. Sallayarak uyumak çocuğu sersemleştirir. Çocuğun sallama sırasında algısı düşer. Bu sırada hipnoz olur gibi kendini kaybeden çocuk uykuya geçer. Zaten sallanarak uyumaya alışan çocuk bir süre sonra aktif uykuya geçmekte zorlanır" uyarısında bulundu.

 

Bebeğin sadece başı değil, tüm vücudu sallanmalı

Güven, "Toplumumuzda yaygın bir uyutma biçimi bebeğin sallanarak uyutulmasının, süt çocukluğu dönemindeki uyku bozukluklarında ailelere önerilebilecek bir uyutma biçimi olabileceğini düşünmekteyiz. Ancak hızlı olmamak kaydı ile çocuğun başını değil bütün vücudunu çok hafif ritmik bir şekilde pışpışlanarak yapılmalıdır" önerisinde bulundu.

 

Bebeğinizi kolay uyutmanın yolları
+24
Göz kontağı: Yatmadan önce en son yapmanız gereken şey bebeğinizi azdırmak. Uzun ve hareketli göz kontağı bebeğinizi fazlasıyla uyarır. Bu nedenle bebeğinizi yatırırken göz kontağından kaçının.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek taşıma yöntemleri
  Bebek taşıma yöntemleri

  Süresi : 43:12 İzlenme : 1142

 • Bolonez soslu erişte!
  Bolonez soslu erişte!

  Süresi : 03:15 İzlenme : 947

 • Diş bakımı nasıl yapılmalıdır?
  Diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

  Süresi : 01:36 İzlenme : 1512

 • Neden limonlu su içmeliyiz?
  Neden limonlu su içmeliyiz?

  Süresi : İzlenme : 8363

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 2517

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön