Babanın doğmamış bebek üzerindeki etkileri

Baba adaylarının duygu ve davranışları anne karnındaki bebeğin gelişimini etkiliyor.

Babanın doğmamış bebek üzerindeki etkileri

Babaların annelere nazaran doğmamış bebek üzerindeki etkileri elbette daha azdır. Doğumdan önce bebekle konuşmak baba için ne kadar eğlenceli de olsa, annenin sesinden çok daha az etki eder. Ancak fetüs, anne sesine muhteşem tepkiler gösterebilir. Bununla birlikte, kötü alışkanlıklar da dahil olmak üzere baba adaylarının duygusal sağlığı ve davranışları, gelişmekte olan fetüs üzerinde bazı etkilere sahip olabilir.

 

Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?

 

Stres azaltma

Hamilelik stresinin doğum öncesi gelişim üzerinde derin etkileri olabilir. Fetüsteki stres bağlantılı etkiler, rahim enfeksiyonu ve erken doğum riskinden beyin gelişimine kadar çeşitlendirilebilir. Doğum öncesi strese yüksek düzeyde maruz kalan çocuklar, okulda dikkat zorluğu çekebilir veya aşırı kaygı durumları yaşayabilir. Partnerle gebelik sırasında yaşanan stres kaynaklarından olabilir. Doğmamış bebeğin gelişimine yardım emek için, babanın anneye sakin olması için yardım etmesi ve potansiyel tartışmalardan özellikle uzak durması gerekmektedir.

 


Annenin sağlıklı kalmasına yardım

Sağlıklı beslenme, alkol ve sigara tüketimi gibi tehlikeli alışkanlıklardan sakınma ve düzenli egzersiz hamile kadınların sağlıklı kalmasının başlıca şartlarıdır. Anne ne kadar sağlıklı olursa, bebek de o kadar sağlıklı olacaktır. Baba, doktor randevularına anne ile birlikte giderek ve doktorun kılavuzluğunda sağlıklı kalması için yapması gerekenler hakkında bilinçlenerek yardımcı olabilir. Besin değeri yüksek yiyecekleri hazırlamaya yardım etmek ve eve abur cubur getirmemek önemlidir. Akşam yemeğinden sonra beraber çıkılacak bir yürüyüş, anne adayının kilo kontrolünü sağlaması için gerekli olan düzenli egzersiz olabilir.

 

Babasını sakalsız görünce ağlamaya başlayan bebek

 

Babanın zihinsel sağlığı

Norveç’te yapılan bir araştırmaya göre, hamilelik sürecinde babanın zihinsel sağlık durumu, çocuğun yürümeye başladığı dönemdeki davranışları üzerinde etkili olabiliyor. Araştırmada baba adaylarının gebelik sürecindeki psikolojik sıkıntıları ve çocukların 36 aylıkken davranışlarına odaklanıldı. Araştırmacılar, hamilelik sürecinde psikolojik stres yaşayan babaların çocuklarının 3 yaşında duygusal, davranışsal ve sosyal problemler yaşadığını rapor etti. Yani baba adaylarının hamile eşlerini stresten uzaklaştırmaya çalıştıkları gibi kendilerine de aynı konuda dikkat etmeleri gerekiyor.

 


Sağlıksız alışkanlıklardan kurtulmak

Bazı ebeveyn davranışlarının fetüs üzerinde kalıcı etkileri olabilir. Araştırmalara göre, hamile bir kadının yanında sigara içmek, ölü doğum riskini yüzde 23 ve sakat doğum riskini yüzde 13 artırıyor. Annelere baba yoluyla bulaşan cinsel hastalıklar da prematüre doğum, ölü doğum, düşük doğum ağırlığı, nörolojik hasar, körlük, sağırlık veya kronik karaciğer hastalığı gibi riskleri oldukça yükseltiyor.


Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 1421

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7258

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 181

 • Ne zaman su içilmez?
  Ne zaman su içilmez?

  Süresi : İzlenme : 6072

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2840

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön