'Agu'dan sonra ilk söz!

Bebeğinizin ne zaman ‘anne’ ya da ‘baba’ diyeceğini merak ediyorsanız, dil gelişiminin aşamalarını öğrenmek isteyebilirsiniz.

'Agu'dan sonra ilk söz!

Şimdiye kadar bebeğinizin tek iletişim şekli ağlamaktı. Sık sık ve yüksek sesle. Halbuki yakında sözlerle kendini ifade etme yeteneğini geliştirecek. Ama elbette yürümeye başlamadan önce emekleyeceği gibi, cümle kurmaya başlamadan önce de manasız sesler çıkaracak. “Çeşitli sesler çıkartmak önemli bir aşamadır çünkü gerçek diyalogların başlangıcıdır ve bebek seslerle deney yapmaya, tepki vermeye ve sosyal ilişkiler oluşturmaya başlıyor demektir” diyor konuşma-dil patoloğu Sherry Artemenko.

 

Gelişim Türleri: Dil, Sosyal ve Bilişsel

Bir bebek konuşmaya başladığında, dil becerilerini de geliştirmeye başlar. İlk zamanlarda, ne söylediği hakkında kendisinin de pek fikri olmasa da bu abuk sabuk sözcükler eninde sonunda gerçek kelimelere dönüşecektir. Gevelemeleri onun bilişsel gelişimini de yükseltir, sesleri tekrarlaması ve ezberlemesi, ne söyleyeceğine karar vermek için beklemesi, istek ve ihtiyaçlarını ifade etmek için sözeli ve eylemleri nasıl kullanılacağını öğrenir. Gerçek bir kelime söylemeden çok önce, bebeğiniz dilin kurallarını ve sizi izleyerek ve taklit ederek de sosyalleşmeyi öğrenmeye başlar.

 

Konuşmaya başlamasını ne zaman beklemelisiniz?

Bebeğinizin sözel becerileri vokal mekanizmaları geliştikçe ve çevresi ile daha fazla etkileşime geçtikçe gelişecektir, diyor Artemenko. Doğumdan sonraki 2-3 ay çok fazla ses çıkarmasa da 4. aydan itibaren gevelemeleri başlar. Bebeğinizin konuşma ve dil gelişimine yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey var: * Bebeğinizle konuşarak diyaloğa girmeye çalışın * Bir şey söyledikten sonra ona anlaması ve tepki vermesi için zaman tanıyın * Farklı ses tonları ve heceleme kullanın, böylece sizi taklit etmeye çalıştığında yeni sesler öğrenecektir * Çıkardığı sesleri benzettiğiniz kelimeleri tekrarlayın. Örneğin ‘ma ma’ diyorsa, biberonunu arayıp aramadığını sorabilir ve uzatarak deneyebilirsiniz. “Araştırmalara göre, bebek ile konuşulurken kullanılan kelime miktarının çokluğu dil gelişimini pozitif etkiliyor” diyor Artemenko, yani onunla konuşurken, şarkı söylerken, okurken mümkün olduğunca çok ve farklı kelime kullanmaya çalışın.


Konuşmanın kilometre taşları

Bebeğiniz bir kez dilini ve dudaklarını kullanmaya başladıktan sonra, her şey daha hızlı gelişecektir. * Yaklaşık 6 ile 7 ay civarında, çıkardığı sesler konuşmaya daha çok benzer. 7 ile 10. aylar arasında 2 heceli, 'mama, dede, anne, baba' gibi kısa ve tekrar eden kelimeleri söylemeye başlarlar. * 9 ile 12. aylar arasında ses mekanizmasını daha iyi kontrol etmeye başlar ve duyguları ile sesler arasında bağ kurmaya başlarlar. Duyduğu tüm sesleri taklit edebilirler. * İlk anlaşılır kelimeler 12-18 ay civarı ağızdan çıkar ve bebeğiniz soru sormaya başlar. * 18 ile 24 ay sürecinde ortalama 25 kelime söyleyebilmektedirler. Ve bu onların diyaloğa girme hevesini arttırır. * Konuşma nitelik ve niceliği her yıl yüzde 25 oranında artmaya devam eder ve çocuk 2 yaşını bitirdiğinde yaklaşık 50-100 kelimeyi kullanabilir hale gelir. 3 yaşından itibaren ise düzgün cümleler kurabilir. Dikkat etmeniz gerekenler

Çocukların gelişim becerileri zamanlama açısından farklılık gösterebilir. Çabası devam ettiği ve insanlarla iletişim kurmaya çalıştığı sürece endişelenmenize gerek yok. Ama eğer konuşma ve dil gelişimi durursa, gevezelik ve göz teması ya da jestlerinden vazgeçerse ya da 15 aylık olduğu halde hala hiçbir kelime söylememiş ise profesyonel yardım almak için gecikmemelisiniz. Çocukların konuşma veya dil problemi ne kadar erken fark edilirse, müdahale o kadar etkili olacaktır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 90

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 460

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 428

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 511

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 849

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön