Dikkat: Türkiye'de her 5 çocuktan biri bu rahatsızlığı yaşıyor!

Çocuklar Gülerek Uyansın Projesi gece alt ıslatma problemi yaşayan çocukları ve ailelerini bilinçlendiriyor!

Dikkat: Türkiye'de her 5 çocuktan biri bu rahatsızlığı yaşıyor!

Türkiye’de milyonlarca çocuk alt ıslatma sorunu yani enürezis nokturayı yaşıyor. Bu rahatsızlık çocuğun mesane gelişimindeki gecikmenin bir sonucu yaşanan istem dışı idrar boşaltması. Gece alt ıslatması, çocuğun idrar torbasının idrarı gece boyunca tutamamasından kaynaklanıyor. Ülkemizde 4-12 yaşındaki her 5 çocuktan 1’inde toplamda ise tam 1 milyon çocukta görülüyor.

Uykuda “istem dışı idrar boşaltması” rahatsızlığı yaşayan çocukların %99’u 15 yaşına kadar bu sorunu atlatıyor. Ancak uzun sürebilen bu rahatsızlık onları da ailelerini de sıkıntıya sokuyor. Bu rahatsızlık çocuklarda iyi uyuyamama, suçluluk duygusu, utanma gibi sorunlara neden oluyor.

Gece alt ıslatma problemi neden oluyor?
Çeşitli sebepleri olabilen bu sorunun genetik veya psikolojik sebepleri yanında, idrar torbası kapasitesinin yetersizliği, ya da tuvalet ihtiyacında beyne komut gitmemesi, geceleri idrar üretimini azaltmak üzere salgılanan hormonun (ADH) düşüklüğü gibi nedenlere bağlı olarak gelişiyor.

İdrar torbasının kapasitesi, belli bir hormonun eksikliği veya genetik sebeplere bağlı olabileceği gibi farklı fizyolojik faktörler de bu soruna neden olabiliyor. Sorunun üstesinden gelmek konuşmamakla mümkün olamıyor. Esas sebebi anlayıp doğru tedaviyi uygulamak üzere mutlaka bir uzmanla görüşmek gerekiyor. Ayrıca bu süreçte aile fertlerinin anlayışlı olması da büyük önem taşıyor.

"Çocuklar Gülerek Uyansın" Projesi bunun için çalışıyor...

Türk Çocuk Ürolojisi Derneği işbirliği ile başlatılan projede, gece alt ıslatma problemi yaşayan çocukları ve onların ailelerini bilinçlendirmeyi hedefleniyor. Proje kapsamında www.cocuklargulerekuyansin.com adlı bir paylaşım platformu da açıldı.


Habertürk Yazarı Gazeteci, yazar, Pınar Reyhan Özyiğit’ ve Prof. Dr. Serdar Tekgül sözcülüğünde yürütülen proje, toplumu bu konuyla ilgili bilgilendirmeyi ve bu çok yaygın sorunu paylaşmayı hedefliyor. Sonuç olarak bu rahatsızlığı taşıyanları veya çevresinde yaşayanları hekimlere ve doğru tedaviye yönlendirmek amaçlanıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 177

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 529

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 495

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 540

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 898

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön