Oğlumla bir türlü ayrılamıyoruz

İkinci kez anne olabilmek için çok uğraşan Esra Hanım severek yaptığı mesleğini de çocukları için ertelemiş. İşte Esra, Deniz ve Ali'nin öyküsü...

Oğlumla bir türlü ayrılamıyoruz

“Oğlumla bir türlü ayrılamıyoruz!” İkinci kez anne olabilmek için çok uğraşan Esra Hanım severek yaptığı mesleğini de çocukları için ertelemiş. İşte Esra, Deniz ve Ali’nin öyküsü… Esra Özdal Mert banka müfettişi olmasına rağmen çocukları için mesleğini bırakan bir anne. Özellikle oğlu Ali, kendi deyimiyle Aliş’le aralarında kurdukları bağ çok enteresan. Öykülerini kendi ağzından dinledik… Alışmasına sebep olan benim tabii. Kızım Deniz’de o kadar yoğun çalışıyordum ki birbirimize böyle vakit ayıramamıştık. Şimdi de o okula gidiyor. Onunla da daha çok akşamları ve hafta sonları hasret gideriyoruz.

 

Anneannelerine emanetler

 

Biz çocuk merkezli bir aile yapısına sahibiz. Çocuklarımla aramdaki bağın gitgide güçlenmesi de bunun yansımasının bir sonucu oldu sanırım. Eşim de emzirme olayının artık bir son bulmasını istiyor. O da haklı olarak bana kızıyor. Yakında işe de geri döneceğim. Bu yeni dönem, ne kadar zorlanacak olsam da Ali’ye de bana da iyi gelecek. Ali artık anneannesiyle dedesinin sevgi dolu kucağına emanet. Tabii büyük oranda kızım Deniz de. Son zamanlarda Ali’yle anneannesi birbirlerine alışmaya çalışıyorlar. Son iki haftadır sık sık dışarı çıkıyorum ki Ali bensizliğe alışsın. Ben yokken anneannesiyle arası çok iyi, onu ikinci anne gibi kabul ediyor. Ama ben yanındayken kesinlikle yanımdan ayrılmıyor. Her şeyini mutlaka benim yapmamı istiyor.

 

İşimi onlar için bıraktım

 

Çocukları çok seviyorum. Ama iş hayatından dolayı ikisi de biraz geç oldu diyebilirim. Aralarındaki yaş farkının çok olmasının sebebi de bu. Kızım Deniz’den sonra ikinci kez anne olmayı çok istedim. Özellikle bir oğlum olmasını istiyordum. Ama bu süreç benim için biraz zordu. Ali’ye hamile kalmadan birkaç yıl önce tedavi gördüm. Bu sırada iki kez düşük yaptım. Sağlıklı bir tedavi ve doğum yapabilmek için bankacılığa ara verdim. Enteresan bir şekilde stresten uzaklaşınca ve dinlenince tedavisiz olarak Ali’ye hamile kaldım. Sorunsuz bir hamilelikti. Ama yaşanan sağlık sorunlarının arkasından gelmesi ve evde olmam nedeniyle Ali’yle çok yanyana bir dönem geçirdik.Ali 27 aylık ve hala emziriyorum

 


Oğluma olan aşırı düşkünlüğüm ona da yansıdı ve emzirme dönemim çok uzadı. Geceleri de beni emmek için kalkıyor. Bu sebeple dişleri çürüyor. Dişlerinde bakteri plağı oluşmaya başladığını söyledi doktorumuz. Artık onu sütten kesmemi istedi. Ama aşırı düşkünlüğü aşamadım ısrarcı ve kararlı olamadım. Ali 27. ayını doldurdu ve sütten yeni yeni kesiyorum. Sanırım Ali’yle biraz ayrı kalmamız onun gelişimi açısından daha sağlıklı olacak. Bağımsızlığını biraz daha geliştirmesi gerekiyor. Uzmanlar da emzirmeyi bırakmak için ilk önce benim buna hazır olmam gerektiğini söylüyorlar. Oğlumun sosyal gelişimi açısından da artık emmeyi bırakmasının zamanı geldi tabii. Aslında genetik olarak baktığımızda ben ve kardeşlerim de uzun süre emmeye devam etmişiz.

 

Bunun da etkisi var diye düşünüyorum. Hep erkek çocuk istedim. Deniz’le Ali’nin arası çok iyi. Aralarındaki yaş farkından dolayı kızım Deniz herhangi bir kıskançlık yaşamadı. Ama Ali büyüdükçe ablasının eşyalarını karıştırmaya, onun hayatına müdahale etmeye etmey başladı. Bu yüzden de Deniz sıra ara sı Ali’ye kızıyor tabii. Böyle ufak tefek sorunların dışında ilişkileri gerçekten çok iyi. Deniz ilişki Ali’nin Ali’n bana bağımlı hale gelmesini de olgunlukla karşıladı.

 

Sadece emzirme olayının bu kadar uzun emzirme sürmesi onu da rahatsız ediyor. Ama kardeşi olmasını çok istiyordu. Ali’yle aralarındaki yaş farkından dolayı her zaman ona çok sahip çıktı. Onu bir birey olarak görmeyi başardı. İki çocuk baba için de ayrı bir stres tabii. Kızlar babalarına daha düşkün olur derler.

 

Deniz’le babasının arası da çok iyi. Erkek çocuklar da annelere düşkün olurmuş sözü bizim aile için çok uygun.İşe dönmek biraz zor geliyor

 


Deniz dünyaya geldiğinde ben çok yoğun bir iş temposunun içindeydim. Bu yüzden annem sürekli bizimleydi. İkinci çocuğumda bütün sorumluluğu bizzat kendim üstlenmek istedim. O yüzden şu an çalışmıyorum. Ali hala tam bir süt kuzusu ve bana çok bağlı. Ama yakında işime geri döneceğim. Artık Ali’nin de anaokuluna gitme zamanı geldi. Aslında işe geri döneceğim için şimdiden üzerimde çok büyük bir stres hissediyorum. Çünkü ben de Ali’ye çok alıştım. Aramızda çok güçlü bir bağ oluştu. Bu bağ sanırım ömür boyu böyle devam edecek. Şu ana kadar evdeki roller iyi bölüşüldü. Kızım tabii ki benim ilk göz ağrım. Ama bende daha evlenmeden önce gelen bir erkek çocuk düşkünlüğü vardı. Eşim de hep kız çocuğu olmasını istiyordu. Allah ikimizin de gönlüne göre verdi anlayacağınız.

 

Baba oğul ilişkisi

 


Ali’nin bebekliği biraz zor geçtiği için iki yıl sosyal yaşamımızda bir durgunluk yaşadık. Yeni yeni ailece bir yerlere gidip kalabiliyoruz. Akraba, eş dost ziyaretlerinde bile zorlanıyorduk. Oğlum Ali bana çok bağlı olmasına rağmen diğer çocuklara karşı aşırı bir kıskançlığı olmuyor. Bir de Ali’nin çok sevecen bir tarafı var. Ayrıca insanlarla kolayca kaynaşabiliyor. Deniz çok olgun bir kız. Egosu gelişmiş, güçlü bir kişiliğe sahip. Tercihleri çok keskin ve her zaman bu tercihlerinin arkasında. Kendine ait hayatı olan bir çocuk Deniz. Ben bir psikologla konuştuğumda bana şöyle bir yorumda bulundu ‘Kızınız yuvadan erken ayrılırsa şaşırmayın!’ Tabii kendi istekleri doğrultusunda giderse neden olmasın. Ali’nin de aslında keskin tercihleri var ama oğlum, kızım Deniz’e göre biraz daha insanlarla iç içe olmayı seven bir çocuk. Bazen eşimle kendi aramızda konuşurken Deniz erkek Ali de kız olacakmış, yanlış olmuş diyip gülüşüyoruz. Emzirme dönemimizi de henüz bitiremediğimiz için Ali için babası henüz ikinci planda. Baba-oğul ilişkisine şu an tam olarak geçebilmiş değiller.

 

Aslında kızımızda da benzer bir şey yaşadık. Deniz 2 yaşından sonra babasıyla daha sıkı fıkı bir iletişim kurmaya başlamıştı. Ali’de de aynı durum olunca eşim de biraz şaşırdı. Ama o da bunu tercih etti genelde. O bebeklik döneminin sıkıntılarını yaşamayı çok tercih etmedi.

 


Kızımız çok aktif

 


Deniz hem görsel sanatlara hem de müziğe çok düşkün. Yeteneği de var. Şimdi keman dersleri almaya başladı. Bu yıl başladığı okulun sosyal imkanları daha fazla. Bu yüzden çok yoğun bir tempoya girdi kızımız. Buz pateni de ilgisini çekiyor. Tabii biraz da büyüdüğü için genç kızlık dönemlerine yaklaştı. Süslenmeyi seviyor. İnsanlarla arası iyi ama arkadaş edinme konusunda seçici.

 

Deniz bale ve jimnastikle ilgileniyor. İki yıl jimnastik bir yıl da bale yaptı. Gösterileri de oldu. İnce bir fiziği olduğu için esnek bir yapısı var. Bu sene de okuldaki jimnastik takımına seçildi ama zaten dersleri çok ağır diye ben bu sene katılmasını istemedim. Her şeyden azar azar almasındansa belli bir hobisi olsun istiyorum kızımızın. Keman çalmayı sevmezse tekrar baleye ya da jimnastiğe dönebilir. Buna da kendisi karar verecek.

 


Aile bizim için çok önemli

 


Deniz’in anneannesiyle aralarındaki ilişki çok güzel. Ben çalıştığım dönemlerde banka müfettişiydim. Bu yüzden sürekli geziyordum. Deniz de annemde kalıyordu. Annem de emekli öğretmen. Kızımıza derslerinde de çok yardım etti. Bu yüzden yaşıtlarına göre Deniz’in gelişimi her zaman biraz daha önde oldu.

 

Bu anlamda anneannesi onun hayatında çok belirleyici bir rol oynar. Anneannelerin, babaannelerin çocuklarımıza bakması kültürümüzün büyük bir mirası bence. Umarım ileride de bu kültür devam eder. Ali erkek olduğu için ailemizdeki erkek rol modellerine çok düşkün. Dedesi ve dayısıyla arası çok iyi.

Deniz de teyzesini çok sever. Ablamın da iki çocuğu var. Deniz’le Ali’nin kuzenleriyle arası çok iyi. Ablamın oğluyla Deniz yaşıt sayılırlar iyi anlaşmalarına rağmen aralarında tatlı da bir rekabet var.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 65

 • Burçlara göre stil!
  Burçlara göre stil!

  Süresi : 01:29 İzlenme : 423

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 425

 • Yalan söylediğini nasıl anlarsınız?
  Yalan söylediğini nasıl anlarsınız?

  Süresi : 01:39 İzlenme : 332

 • Doğal sivrisinek kovucu nasıl yapılır?
  Doğal sivrisinek kovucu nasıl yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 3551

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön