Ebeveynlik ehliyetini duydunuz mu?

Artık anne babalığın hem okulu hem de diploması var.

Ebeveynlik ehliyetini duydunuz mu?

Her şey için bir yeterlilik belgesi gerekiyor. Araba sürmek için, bir konunun uzmanı olmak için, okulları bitirmek için. Hani denir ya anne babalığın ne okulu ne de diploması var diye... Artık var. Avusturyalı 4 çocuk annesi Maria Neuberger Schmidt’in kurduğu ABC Elternwerkstatt, 10 günlük bir eğitim için Türkiye’ye geliyor. Eğitimin amacı kısaca, ebeveyn çocuk ilişkisini içgüdüsel ve karşılıklı anlayış üzerine bir zemine oturtmak olarak kısaca anlatılabilir.


Eğitimi burada yürütecek olan Andreas Keckeis, şimdiye kadar verdiği eğitimlerdeki neredeyse tüm ebeveynlerin çocuk yetiştirme konusunda ortak sorunlara sahip olduğunu gördüğünü belirtiyor. Ebeveyn-çocuk ilişkisinin merkezine şiddetsiz ve kıymet bilen bir iletişimi yerleştirmenin ilişkinin kalitesi üzerinde etkileri olacağını söylüyor. Andreas’a 21’inci yüzyıl anne-babalarının temel sorunlarının ne olduğunu sorduğumda şöyle cevap verdi: “Sosyal medya, sınır koyma, birbiriyle ilgilenebilme, gelenekler ve ritüellerin eksikliği...”

 

Ona göre sorunlar evrensel olsa da cevaplar her aileye özel. Bu eğitimin amacı da doğru yöntemler ve sorular ile katılan kişilerin kendi çözümlerini bulmalarına yardım etmek. Eğitimin adında yer alan ABC harflerinden A=0-6 yaş arası küçük çocukları, B=6-12 yaş arası okul çocuklarını, C=ise 12-18 yaş arası gençleri temsil ediyor.

 

 

Hem profesyonellere hem de ebeveynlere

Sadece ebeveynlik konusunda derinleşmek isteyen anne-babalara değil, anne-babalarla çalışan profesyonellere hitap eden bir eğitim bu. 21 Şubat Pazar günü 14.00-17.00 saatleri arasında ebeveynlere yönelik eğitim gerçekleşecek. Profesyonellere dönük 60 saatlik yoğunlaştırılmış ebeveyn koçluğu programıysa 15-24 Şubat tarihleri arasında Andreas Keckeis ve Veronika Lippert tarafından sunulacak.

 

Koçluk programını tamamlayan katılımcılar uluslararası geçerliliğe sahip Ebeveyn Koçluğu Sertifikası almaya ve Elternwerkstatt’ın bağımsız danışman ekibine katılmaya hak kazanacak. Detaylı bilgi için renkliakademi. com sitesine bakabilirsiniz.

 

 

Aile, Gençlik ve Ekonomi Bakanlığı

Bana ilginç gelen bir diğer tarafı ise eğitimlerin Avusturya’nın Aile, Gençlik ve Ekonomi Bakanlığı tarafından destekleniyor olması. Yani adamlar aile ve gençliğin durumunun ekonomi için ne kadar önemli olduğunu düşünmüş ki bu 3 kavramı bir bakanlık altında birleştirmişler.

 

 

Hümanistik psikoloji nedir?

Evrensel ebeveynlik sorunlarına çözümler getirmeyi amaçlayan çalışmanın temelinde Carl Rogers’ın kurucusu olduğu hümanistik psikoloji yatıyor. Bu yaklaşım, otoriter ve müdahaleci olmayan ve kişinin kendisine iyi geleni uygun koşullarda kendi kendine bulacağına inanır. Rogers’a göre bütün insanlar özünde iyidir, insanı şiddete ve ruhsal bozukluklara iten şey olumsuz çevre ve yetiştirme koşullarıdır.

 

Yazı: Damla Çeliktaban

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  04 Mart 2016 Cuma 20:29

  Merhaba oğlum 9 yaşında 2 ismi var ilk ismini sildirip tek ismi kalmasını istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olurmusunuz rica etsem..

  Cevapla
 •  
  14 Şubat 2016 Pazar 12:57

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 295

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1481

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1740

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 815

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1058

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön