İlk "Anneler Günü" kutlaması...

Annelere adanmış en anlamlı günlerden biri olan "Anneler Günü" ilk ne zaman ve nasıl ortaya çıktı?

İlk "Anneler Günü" kutlaması...

Anneler Günü dünyadaki en değerli varlıklardan biri olan annelere adanmış en anlamlı günlerden... Her sene Mayıs'ın ikinci Pazar'ında kutlanan bu önemli gün; anneleri sevgi dolu sözcüklerle özel hissettirip, çocuklarından ve eşinden alacağı anlamlı hediyelerle mutlu etmek için ideal... Peki her sene büyük bir sevinçle kutladığımız Anneler Günü'nün nereden geldiğini hiç düşündünüz mü? İşte ilk "Anneler Günü"...

Her anne, çocukları için özel ancak Ann Maria Reeves Jarvis yaptıklarıyla sadece kızının gözünde değil birçok kişi için farklı bir anlam ifade ediyor. Ann Maria Reeves Jarvis Amerika Sivil Savaşı süresince ve sonrasında birçok organizasyonda görev alıyor. Önceleri işçi güvenliği ve sağlığı için çalışan Ann Maria savaş sırasında da birçok kadını örgütleyerek çeşitli sağlık yardımlarında bulunuyor. Daha sonra 5 ayrı şehirde "Anneler Günü İş Kulüpleri"ni kurarak askerlerden normal insanlara kadar birçok kişiyi iyileştiriyor ve daha iyi sağlık koşulları için çabalıyor.

Ülkesine ve insanlara bu kadar faydası dokunan bir annenin ölümü en başta kızını çok etkiliyor. Bunun üzerine Anna Jarvis 1905 yılında kaybettiği annesinin anısı için 1908 yılında "Anneler Günü" denen bir tatil günü kampanyası düzenliyor. Bu özel gün 1914 yılında kongreden geçerek kabul ediliyor ve tüm Amerika'da kutlanmaya başlıyor. Bazı kaynaklara göre Yunan mitolojisindeki çok sayıda tanrı ve tanrıçanın annesi olan "Rhea"nın onuruna verilen yıllık "İlkbahar Festivali" kutlamaları da bu anlamlı günün başlangıcı olarak görülüyor ancak resmi olarak Anna Jarvis'in Amerika'da başlattığı kampanyası Anneler Günü olarak kabul ediliyor. Amerika'dan birçok ülkeye yayılan Anneler Günü 1955 yılından beri Türkiye'de de kutlanıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 2572

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 6528

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4108

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 5971

 • Vintage giyim önerileri
  Vintage giyim önerileri

  Süresi : 02:55 İzlenme : 731

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön